Председница Покрајинске владе Маја Гојковић обратила се данас на отварању јесењег „Дана поља“ на Римским шанчевима, који традиционално организује Институт за ратарство и повртарство.
Гојковићева је истакла да ова манифестација на најбољи начин повезује науку и привреду.
„Спона између знања и праксе, односно онога што ради Институт и наших пољопривредника изузетно је важна за укупан напредак српске пољопривреде. Спој науке и привреде јесте оно што даје резултате“, рекла је председница и додала да је ово прилика да пољопривредни произвођачи на огледним пољима виде актуелан НС семе сортимент, али и нове хибриде и сорте, размене знања и искуства са стручњацима из Института, како би повећали приносе на својим њивама.
Гојковићева је истакла да је Институт за ратарство и повртарство институција од националног значаја за Републику Србију, која ствара сорте и хибриде семена, има међународну репутацију у оплемењивању биљака, као и тим врхунских научника и истраживача.
„Из године у годину храна представља стратешки производ, а производња семена је један од основних елемената у производњи хране, и ми ту имамо предност у односу на остатак света. Покрајинска влада препознаје стратешку улогу Института, као једног од главних стубова развоја пољопривреде у Републици Србији, и пружа пуну подршку његовом раду на научним истраживањима и технолошком напретку у овој области“, изјавила је Гојковићева истакавши да ће Покрајинска влада још снажније подржати развој пољопривреде, научна истраживања и иновативне пројекте у овој области.
На отварању се обратио и министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Александар Мартиновић.
„Видели смо данас како изгледа када српску науку применимо у пољопривреди јер, упркос климатским променама, имамо добре резултате у пољопривреди, пре свега, када је реч о соји, кукурузу и сунцокрету. Имамо науку светске класе у области семенског материјала и то је нешто са чиме се поносимо“, изјавио је министар Мартиновић.
Он је најавио овом приликом да Министарство заједно са Кабинетом Председника Републике и Владе планира низ афирмативних мера када је реч о ратарству и сточарству.
Институт за ратарство и повртарство почео је са радом 1938. године као Пољопривредна огледна и контролна станица, а до данас је створено преко 2.000 сорти и хибрида, а више од 1.000 је регистровано и гаји се у преко 30 земаља у Европи и широм света, од Аргентине и Kанаде, северне Африке, све до Индије, Kине и Јапана.
Из Института је депоновано 96 сорти пшенице, јечма, оваса и ражи у светски трезор на Свалбарду 2021. године, који представља глобалну банку семена, у којој се чува преко милион узорака семена из великог броја земаља света, који би опстали у случају глобалне катаклизме.
На отварању су се обратиле и в.д. директора Института проф. др Драгана Латковић и председница Управног одбора проф. др Маријана Дукић Мијатовић.
Извор: Биро Покрајинске владе
Администратор: ДНМ