ПРЕДСЕДНИЦА ГОЈКОВИЋ НА ОБЕЛЕЖАВАЊУ ЈУБИЛЕЈА 40. ГОДИШЊИЦЕ АРХИЈЕРЕЈСКЕ СЛУЖБЕ МИТРОПОЛИТА ЛУКИЈАНА У БУДИМПЕШТИ

Председница Покрајинске владе Маја Гојковић обратила се у Будимпешти на обележавању јубилеја 40. годишњице архијерејске службе митрополита Лукијана.

Председница Гојковић је истакла да је митрополит Лукијан оставио неизбрисив траг где год да је обављао архијерејску службу, па тако и у Епархији будимској.

„Четири деценије дуга епископска служба митрополита Лукијана један је од најбољих примера духовног достојанственика који је свој животни позив схватио – и што је можда још важније – увек га је обављао доследно канонима које су успоставили оснивачи Српске православне цркве, марљиво радећи на добро Цркве Божје и на спасење свога стада“, изјавила је председница Гојковић додавши да се митрополит у својој архипастирској служби показао као не само достојни следбеник својих славних предака, од којих су неки такође били епископи наше свете цркве, већ и као човек који је увек, па и у најтежим околностима, био уз свој народ.

Гојковићева је навела да је сарадња Епархије будимске, на челу с митрополитом Лукијаном, и Покрајинске владе више него успешна и плодотворна.

„Заједничким напорима, успели смо да обновимо зграду Текелијанума, обновимо и реконструишемо Српски црквени музеј у Сентандреји и формирамо нову сталну поставку у њему, обновимо наше цркве у Сентандреји и урадимо још пуно тога како би се сачували и опстали трагови дугог постојања Српске православне цркве и српског народа на овим просторима“, рекла је председница Гојковић изразивши уверење у то да ће се добра сарадња наставити и да ће заједничким напорима урадити много тога за добро нашег народа.

На свечаности се обратио и министар културе у Влади Србије Никола Селаковић који је истакао да је митрополит Лукијан своју службу почео у тешким временима и да је много тога урадио у претходним деценијама.

„Четрдесету годишњицу митрополит прославља у земљи која је за његове службе од суседне постала пријатељска српском народу, а из дана у дан, све више и братска”, изјавио је министар Селаковић додавши да Србија и Мађарска данас стоје једна уз другу и заједнички бране систем хришћанских вредности.

Свети Архијерејски Сабор је 2002. године изабрао Епископа Лукијана за Епископа Епархије будимске. Његовим напорима Српску православну Епархију будимску Мађарска је признала као историјску цркву, а такође је потписао и темељни уговор о сарадњи Епархије будимске и Владе Мађарске, којим је Епархији загарантован специјалан положај у друштву, какав до тада није имала.

Највећа заслуга митрополита Лукијана је при унапређењу и обнови Музеја, Архива и Библиотеке Епархије будимске. Његовим доласком заустављено је рушење светиња и друге црквене имовине, и започета је духовна али и материјална обнова. Одлуком Светог Архијерејског Сабора СПЦ, у мају ове године, уздигнут је у ранг архиепископа и митрополита.

Присутнима су се обратили и председник Републике Српске Милорад Додик, као и државни секретар за везе са црквама у мађарској Влади Миклош Шолтес.

Извор: Биро Покрајинске владе 

Администратор: ДНМ

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *