OVONEDELJNI PROGRAM U GALERIJI MATICE SRPSKE

Prateći program izložbe PLEMSTVO U SRPSKOJ VIZUELNOJ KULTURI XVIII VEKA
Galerija Matice srpske, Trg galerija 1, Novi Sad

Predavanje „Leksikon srpske kulture u XVIII veku“
prof. dr Mirjana D. Stefanović, istoričarka književnosti
petak, 28. februar u 19.00 sati

Tokom trajanja aktuelne izložbe Plemstvo u srpskoj vizuelnoj kultrui XVIII veka biće realizovan bogat prateći program u vidu različitih predavanja stručnjaka iz oblasti društvene i kulturne istorije novog veka petkom u 19.00 sati. Ovog petka biće održano predavanje Leksikon srpske kulture u XVIII veku prof. dr Mirjane D. Stefanović, istoričarke književnosti.

Vojnik, žena, građanin, plemić, poeta… Život Srba u građanskom veku može se ispričati i leksikonski. Doživite prijateljski ulazak u novu kulturu Srpkinje i Srbina, čak i ako je bez otadžbine, ali u okružju stranog uticaja i domaće baštine.

Kustoska vođenja kroz stalnu postavku

Identitet kolekcije

subota i nedelja, 1. i 2. mart, u 13.00 i 17.00 sati

Vode: dr Tijana Palkovljević Bugarski, upravnica GMS i dr Snežana Mišić, muzejska savetnica

Svaka ustanova satkana je od određenih osobenosti koje je čine jedinstvenom. Mesto i ulogu Galerije Matice srpske u istoriji srpske kulture i mreži muzejskih ustanova definisalo je nekoliko odrednica: jedinstvena biografija i činjenica da je to jedina nacionalna ustanova kulture čiji osnivač nije država nego najstarije srpsko društvo Matica srpska. Istorijat Galerije Matice srpske čini skup ličnosti i događaja u periodu od 1847. godine kada je doneta odluka o formiranju Muzeuma u okviru Matice srpske preko preseljenja Matice srpske u Novi Sad 1864. godine, otvaranja Muzeja za javnost 1933. godine, osamostaljenja i izdvajanja u samostalnu ustanovu 1947. i konačno, potpune profesionalizacije 1958. godine sa stalnom postavkom u sopstvenoj zgradi u kojoj se i danas nalazi.

Pred odabranim umetničkim delima publika će imati priliku da kroz kustoska vođenja upozna biografiju ustanove i modele popunjavanja kolekcije kroz delatnost stipendista, dobrotvora i darodavaca. Takođe, upoznaće se sa pulsom kolekcije – najvrednijim delima i saznaće kakve se dragocenosti čuvaju u Riznici i Kabinetu retkosti.

Izvor: Galerija Matice srpske

Administrator: DNM

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *