OTVORENE IZLOŽBE: FOTOGRAFIJE „MODA I ŽENE” (ŽELJKO SAVIĆ) I NAKITA „SEĆANJE NA SAVKU” (MILICA STANIVUK)  U KULTURNOM CENTRU NOVOG SADA

Manifestacija „Novosađanka koja je promenila sve!” , održana je u ponedeljak  23.12.2024. godine, s početkom u 18 časova u Kulturnom centru Novog Sada, Klub „Tribina mladih”, u okviru koje su otvorene dve izložbe „Moda i žene” autora: ms Željka Savića i izložba nakita: „Sećanje na Savku” autorke Milice Stanivuk (Art Still).

Organizator ove manifestacije je Udruženje Vojvođanke, i suorganizator: Škola fotografije Ars akademija.

Nakon kratkog obraćanja publici autora ms Željka Savića i Milice Stanivuk, saradnik Kulturnog centra Damir Stanojević pročitao je likovni prikaz iz kataloga izložbe „Moda i žene” koji je napisala dr Dušanka Komnenić, nakon čega se zahvalio prisutnima i otvorio izložbu.

Manifestacija je imala i prateći program, za muziku bio je zadužen: Lazar Mihajlović, kantautor;Tamara Radanović za ovu priliku pripremila je na modelima „Svečane frizure inspirisane stilom 19. veka”, „Geo-Pan” Udruženje entuzijasta minerala, stena i fosila, zainteresovanima su prezentovali sirovine iz Srbije koje se koriste za izradu nakita.

Publika je uživala u posmatranju fotografija, nakita, zainteresovani su ostvarili interakciju kroz radionice u kojima su pravili nakit, neki su fotografisali modele koji su za tu priliku pozirali. Oni koji su želeli sebe da fotografišu mogli su to da urade na predviđenim mestima koristeći i ponuđene rekvizite.

Celokupna manifestacija je realizovana vrlo uspešno a organizatori su vrlo zadovoljni.

Izložba fotografija je za posetioce otvorena do 13 januara 2025. godine.

Kratki podaci o autorima:

Željko Savić živi i radi u Novom Sadu.

Završio je paralelno strukovna i akademska obrazovanja i stekao zvanja: Strukovni inženjer grafičkog inženjerstva i dizajna (specijalista fotografije) – Visoka tehnička škola strukovnih studija, Novi Sad;, Master kulturolog – Fakultet za kulturu i medije, Beograd, Trenutno je na doktorskim studijama. Do sada je devet puta nagrađivan za svoj umetnički i novinarski rad,  ovo mu je dvadeset i druga samostalna izložba. Predsednik je upravnog odbora više udruženja.

Link intervjua sa Željkom Savićem sa prethodne izložbe „Moda i žene”.

Milica Stanivuk je umetnica iz Novog Sada koja se već skoro 20 godina posvećeno bavi dizajnom zlatnog, srebrnog i nakita od poludragog kamenja. Položila je stručni ispit za zlatara 2012. godine, a kroz svoj brend „Art Still” spaja tradicionalne tehnike i savremeni dizajn, stvarajući unikatne komade nakita s dušom. Usavršavala je različite tehnike izrade nakita u zemlji i inostranstvu, uključujući rad sa žicom, srebrnom glinom, poludragim kamenjem i plemenitim metalima. Predsednica je udruženja „Vojvođanke” i član više organizacija, posvećena promociji ženskog stvaralaštva i očuvanju tradicije.

U nastavku možete pročitati tekst dr Dušanke Komnenić, pogledati fotografije ms Željka Savića na kojima modeli-poznate dame sa kulturne i medijske scene Novog Sada, nose nakit Milice Stanivuk.

Žene i moda -Željko Savić

Ovom serijom fotografija Željko Savić prikazuje neodvojivi spoj žene i pojavnosti iste, koju možemo da čitamo i kao modu. Moda je način na koji žena predstavlja sebe: sebi i drugima. Na konkretnim fotografijama moda je, pored očigledne odeće, akcentovana nakitom i na njemu je fokus koncepta.

Moda je vizuelna naracija, na oko nevidljivih vrednosti osobe i zato vrlo važan segment komunikacije, generalno. Željko Savić sve ovo odlično razume, budući da bira žene koje nisu modeli. Ovim ne želim da umanjim vrednost profesionalnih modela, naprotiv. Fotografisanje profesionalnih modela je proces bez mnogo prepreka,  jer modeli nose možda i veći deo pozitivnog ishoda fotografije. Kada ispred sebe imamo ženu kojoj nije prirodno da komunicira sa fotoaparatom, ishod je vrlo neizvestan i izuzetno izazovan. 

Autor bira žene koje po njegovoj proceni imaju auru, a ne neophodno savršenu, kroz filter provučenu, lepotu. Željko Savić fotografiše žene različitih generacija, time akcentujući vanvremensku prirodu žene. Željko razgovara sa njima i proces fotografisanja izgleda kao svojevrstan flert. Sada ne mislim na jeftino laskanje; mislim na podsticanje modela da komunicira kvalitete koje autor želi da zabeleži.

Danas je prisutna tendencija da brendovi diktiraju vrednosti. S druge strane, mi, kupujući brendove sebi dodeljujemo te vrednosti, opisane brojem nula. Tako, sebi dajemo vrednost spolja, umesto da oblikujemo sopstvenu pojavnost iznutra. Ovo je koncept koji autor želi da saopšti. Model je dominantan a ne nakit koji nosi. Naravno, fokus je ovde ekvivokalan: podjednako je raspoređen i na modela i na nakit.

Autor fotografiše žene koje će svojim vrednostima da oboje nakit koji nose i obrnuto. Nakit je ovde simbol ali istovremeno i oruđe kojim žena komunicira. Žene vole nakit; nakit ima težinu, ima miris, ima zvuk. Nakit reflektuje i refraktuje svetlo. Nakit je u najdirektnijoj vezi sa telom i često postaje i neodvojivi deo fizičkog obličja. Nakit srasta,  urasta u i tonira se prema telu. Upravo tako, nakit postaje deo identiteta u simboličkom i u bukvalnom smislu.

Pored očigledne moralne lekcije koju nam možda i nehotice autor daje, gledajući ove fotografije dobijamo pre svega vizuelni praznik. Žene i moda; same reči provociraju asocijacije na svetlo, sjaj, glamur i zadovoljstvo. Slike koje same reči izazivaju, Željko Savić nedvosmisleno prikazuje. Ispred sebe imamo lepotu otelotvorenu kroz likove žena „ukrašenih” nakitom. Zapravo, model daje značenje nakitu, a nakit je ovde u službi simbola. Tako, nakit dobija vrednost, a priroda svake žene je prikazana kao  jedinstvena, neponovljiva i autentična.

prof. dr  Dušanka Komnenić

Izvor: Ars medija

Tekst: S. Savić

Fotografije: Škola fotografije Ars akademija Dušan Pomana

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *