OTVORENA IZLOŽBA „TRI FOTOGRAFA – JEDNA IZLOŽBA. ZAJEDNIČKI TRENUTAK“

Dana 1. novembra 2022. godine u galerijskom prostoru Arhiva Vojvodine svečano je otvorena zajednička izložba fotografija Tri fotografa – jedna ozložba.  Zajednički trenutak“ autora Bobe Bogdanovića, Zorana Pivalice i Zorana Vujanovića,  u organizaciji Matice iseljenika i Srba u regionu“  i  Arhiva Vojvodine.

Zahvaljujući entuzijazmu autora koji od devedestih godina žive u Kanadi, kao i naporima „Matice iseljenika i Srba u regionu“, na čelu sa njenim predsednikom Miodragom Jakšićem, izložbu  je, pored novosadske publike, tokom oktobra meseca imala priliku da vidi i kruševačka publika u galeriji  Legata Milića od Mačve, kao i beogradska, u Kući Đure Jakšića u Skadarliji.  Korpus radova izložen u Arhivu Vojvodine donekle je  modifikovan, kako bi javnosti što potpunije bio predstavljen opus autora.

Boba Bogdanović rođen je u Beogradu 1963. godine, gde  je završio Srednju arhitektonsku školu. U Kanadu, gde i danas živi sa porodicom, preselio se 1991. godine. Fotografija je oduvek bilo polje njegovog interesovanja, a od  2012.godine i glavna profesionalna preokupacija. Završio je školovanje na Odseku fotografije na Džordž Braun koledžu (George Brown College) u Torontu.  Član  je nekoliko domaćih i internacionalnih  fotografskih grupa, u okviru kojih je do sada dobio više priznanja. Već godinama je zvanični fotograf Srpskog pozorišta u Torontu, Instituta pravnika Ontaria (Institut of Law Clerks of Ontario), kao i plesnih grupa i dobrotvornih organizacija u Kanadi. Njegove fotografije su objavljivane u više novina i časopisa u Torontu i Vankuveru.

Fotografija „Ljubičasti cvet“ izabrana je od strane @GuruShot’s za izložbu fotografija SOLO, koja je održana u Ravnikar Gallery u Ljubljani, Slovenija. Bogdanovićeva fotografija „Zlatna zgrada, deo postavke u Arhivu Vojvodine, istaknuta je na društvenoj mreži Pinterest kao primer fotografije minimalizma u arhitekturi. Svoju prvu prodajnu izložbu umetnik je imao u Torontu u Galeriji Srpske nacionalne akademije u maju 2022. godine.

18. oktobra održao je samostalnu izložbu u kulturnom klubu „4SE Marina u Beogradu, pod nazivom „Život je lep.

Bogdanović umetnički izraz je minimalizam, a pažnju mu zaokupljaju detalji, tako da u svakoj osobi, predmetu, prostoru vidi nešto vredno fotografije. Dok fotografiše prirodu, oseća se kao njen deo, a kada su ljudi u centru njegove pažnje, trudi se da oni toga ne budu svesni, kako  bi spontanost i prorodnost bili maksimalni.

ZORAN PIVALICA (Beograd, 1964) od 1988. godine  živi i radi u Torontu. Krajem 90-ih bavljenje  fotografijom za njega postaje više od hobija. Širok je spektar njegovog imteresovanja: od ulične fotografije, preko portreta, studijske fotografije do  fotografija prirode. Kroz svoje vizuelno veoma atraktivne  radove, koji uključuju kolor i crno-bele fotografije, pokušava da ukaže na socijalnu problematiku različitih kulturnih sredina.

S obzirom da je zaposlen u zdravstveno-bolničkoj delanosti i  član Kanadskog sindikata zaposlenih u javnom sektoru (CUPE – Canadian Union of Public Employees), svojim objektivom je zabeležio  mnogobrojne manifestacije i proteste zdravstvenih radnika članova sindikata. Fotografije su mu objavljivane u raznim publikacijama i na veb-stranicama, a poslužile su i za mnoge prezentacije i video zapise, kao što je serija Razglednica grada Beograda iz 2005. godine. Želja mu je da njegovi radovi inspirišu ljude i podstaknu ih na razmišljanje o lepoti malih, ali posebnih trenutaka u svakodnevnom životu.

Iako su i Bogdanović i Pivalica  često putovali na Kubu tokom poslednjih dvadeset godina, videli su stvarnost na drugačiji način i beležili su različite momente. Tako je nastala njihova zajednička izložba, održana u Torontu u maju 2022. godine, pod nazivom „Pogled na svet kroz različite objektive.

U kulturnom klubu „4SE Marina“ u Beogradu  Pivalica je  25. oktobra  imao samostalnu  izložbu pod nazivom „ Srebro, zlato i ostali dragulji“.  Deo tih radova  izložen je i u galerijskom prostoru Arhiva Vojvodine.

Zoran Vujanović (Sarajevo, 1959), po struci inženjer geologije, radio je kao geolog  u Beogradu do preseljenja u Kanadu 1993. godine. U Torontu je radio kao programer, poslovni analitičar i analitičar podataka.

Fotografijom se bavio još u gimnazijskim danima. U Kanadi je  sarađivao  u srpsko-kanadskom časopisu SAN (Srpsko Američke Novine), koji izlazi u Torontu i namenjen je našim ljudima koji žive u rasejanju. Po povratku u Srbiju, školovao se i usavršavao u oblasti digitalne fotografije i kao član kluba Fabrike fotografa iz Beograda, izlagao na zajedničkim izložbama u Beogradu u Ustanovi kulture Parobrod, kao i Srpskom kulturnom centru u Puli.

 Iako su autorske fotografije žanrovski širokog spektra, od pejzažnih, uličnih, portretskih, studijskih,  umetničkih , do  fotografije mrtve prirode i biljnog i životinjskog sveta, i Zorana  Vujanovića, kao Bobu Bogdanovića, zanima minimalizam u fotografiji. Njegov  fotografski objektiv nepogrešivo uočava detalje koji se na prvi pogled ne vide, a u kojima autor  nalazi nesvakidašnju lepotu. Fotografija mu pomaže da zaviri u suštinu stvari i pojava i u njima otkrije sasvim nova značenja i poruke. Bavi se i ilistracijom. Ilustrovao je korice poetskih zbirki Gordane Simeunović i Dušice Ivanović. U pripremi je knjiga lirskih putopisa Dušice Ivanović, koja će biti u potpunosti ilustrovana fotografijama sa Zoranovih putovanja po svetu.

Prisutnom brojnom auditorijumu obratio se Miodrag Jakšić, predsednik  Matice iseljenika i Srba u regionu, izrazivši zadovoljstvo saradnjom sa eminentnim ustanovama kulture koji su podržale srpske stvaraoce iz rasejanja i na najbolji način predstavile njihov rad u matičnoj zemlji.

Izložbu je potom svečano otvorio Ilija Šaula, renomirani srpski književnik, izdavač i sabornik srpskih pisaca iz rasejanja, koji je odnedavno zakoračio  i u svet likovne umetnosti a takođe, živi i radi u inostranstvu (država Pensilvanija, SAD). Šaula se, kao i uvek, u  autentičnom, izuzetno toplom tonu, zahvalio Matici iseljenika i ustanovama kulture na izvanrednoj saradnji ostvarenoj u proteklih mesec dana,koja je bila izuzetno produktivna i krunisana izložbom u Novom Sadu.

Autori su prilikom svečanog otvaranja uručili svoje poklon radove, koje je u ime dr Nebojše Kuzmanovića, direktora  Arhiva Vojvodine, primila Sanja Demirović, arhivist i moderator događaja.

Za svaku pohvalu je podatak da je izložba „Tri fotografa – jedna ozložba.  Zajednički trenutak“, poput svih ostalih izložbi ovih autora, humanitarnog karaktera i da sav prihod od prodatih radova ide Udruženju samohranih roditelja i porodica dece sa invaliditetom „Plava školjka”iz Beograda, kao i organizaciji „Mali svet Kanada”, koja stipendira darovite učenike u Srbiji, Republici Srpskoj i na Kosovu.

Izložba je otvorena za posetioce do 10. novembra 2022. godine.

Izvor: TV Ars Medija

Administrator: DNM

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *