Izložba „Osvrt“ polaznika škole digitalne fotografije Ars akademije iz Novog Sada, otvorena je u utorak, 24. avgusta 2021. u Malom izložbenom salonu Muzeja Vojvodine u Dunavskoj 35. Postavka se može videti do kraja avgusta a rezultat je rada polaznika kursa digitalne fotografije u trajanju od šest meseci. Svoje radove su predstavili autori različitih godina, senzibiliteta i obrazovanja.
Ovom prilikom su uručene i nagrade Ars akademije. Tako je Nemanja Vuković dobio prvu godišnju nagradu za serijal portreta na kojima su u najvećoj meru prikazani ljudi sa ulice. Nemanja je ujedno postao i asistent u Školi digitalne fotografije.
Vesna Raonić je dobila prvu godišnju nagradu za ciklus pejzaža Vojvodine a Duško Ikonov je nagrađen prvom godišnjom nagradom za dokumentarnu fotografiju. Sem nagrađenih, ostali izlagači su Sara Đuričić, Sunčica Savić, Ognjen Marić, Luka Kovačević, David Zavišić, Zoran Pavlović, Marina Rodić, Lucija Selaković Labat, Maja Kovačević Matin, Marija Tomić, Dragana Lazarević i Jelena Malbaški.
Kako Ars akademija ima i druge umetničke segmente, ovom prilikom je nagrada za projekat „Šapat mora panonskog” pripala je Jovici Joletu Paniću, slikaru i multimedijalnom umetniku čija je izložba bila nedavno na Petrovaradinskoj tvrđavi kod sata. Jovica Panić je ovom prilikom na gitari odsvirao kompozicije inspirisane džez muzikom Đanga Rajnharta.
Uručena je i zahvalnica Muzeju Vojvodine za kontinuiranu saradnju.
Predavač u školi digitalne fotografije Željko Savić, strukovni inženjer fotografije–specijalista, foto-ilustrator i master kulturolog, podsetio je da se škola digitalne fotografije odvija u kontinuitetu od 2011. te da se od 2012. do 2021. odvijala upravo u Muzeju Vojvodine. Nada se da će da će svaki autor izloženih radova naći svoje fotografsko mesto u velikoj fotografskoj porodici, te da će se neka od ovih imena uskoro videti na umetničkoj sceni meću uspešnim fotografima.
Prisutne je u svoje i u ime direktorice mr Tijane Stanković Pešterac pozdravio zamenik direktora Muzeja Vojvodine Zoran Veljanović, kustos, istoričar i muzejski savetnik.
Proglašavajući izložbu otvorenom, Mirko Dimić, master filolog i direktor Galerije Kulturnog centra Sremski Karlovci istakao je da se na izloženim fotografijama uočavaju i motivi Sremskih Karlovaca, te da je zbog socijalnih platformi fotografija postala naš život danas, tj. ono što je nekada u literaturi kod Borhesa bio magični realizam – to je hvatanje jednog trenutka koji ostaje magičan trajno. A dobrom fotografijom taj trenutak i živi!
Izvor: TV Medija portal;
Foto: Marina Đopiđ i Sunčica Savić