ОТВОРЕНА 19. МЕЂУНАРОДНА ИЗЛОЖБА ФОТОГРАФИЈА „ПРАВОСЛАВЉЕ НА ИНТЕРНЕТУ“ У БЕОЧИНСKОМ KУЛТУРНОМ ЦЕНТРУ

Свечано је отворена Међународна изложба фотографија „Православље на интернету“ под покровитељством Општине Беочин, у уторак 12. новембра у 19 часова у Центру за културу општине Беочин. Изложбу је отворила председница општине Беочин Биљана Јанковић, у присуству добитника награда, донатора и публике која је дошла у великом броју.

Присутне су својим обраћањима поздравили и директор Културног центра општине Беочин Тања Дрљача и игуман Јустин Стoјановић.  Отварање изложбе посебно су улепшала деца, чланови црквеног хора „Свети Василије Острошки“ из Беочина, која су заједно са својом наставницом Евгенијом Којић извели неколико нумера духовне музике у којима је публика уживала.

Детаљније о овом догађају можете прочитати у тексту који је припремио новинар редакције портала Арс Медија Жељко Савић, који је био на отварању и узео изјаве учесника.

Ж.С. Који је значај ове изложбе за Општину Беочин? 

„Ово је деветнаести пут да ово удружење организује традиционалну изложбу „Православље на интернету”, то много значи што се тиче културног живота, односно чувања Православне традиције и духовности у нашој Општини Беочин, која је ту као партнер и покровитељ с намером да подржи удружење, њихов труд и рад, како би наставили трајање, изјавила је Биљана Јанковић и честитала награђеним учесницима. Ово је уједно и прилика да дођу наши суграђани и виде фотографије које нису само из Србије него из осталих земаља Европе, и да могу да уживају у фотографијама које преносе историју, традицију и културу нашег Православља”.  Наставићемо и даље да подржавамо рад удружења „Беофото” и овом приликом честитам им на доприносу успешној афирмацији општине Беочин. Поручила је Јанковић.

На овогодишњи конкурс пристигло је укупно 558 фотографија од стране 120 аутора из осам европских земаља а жири Фото савеза Србије који чине Војислав Луковић, Хаџи Миодраг Миладиновић и Жељко Ђурић, прихватио је радове 54 аутора и 108 фотографија које су публици представљене у оквиру изложбе.

Ж.С. На који начин је радио жири, како је дошло до избора за награђивање радова?

„Нас тројица смо бирали фотографије, имали смо програм за жирирање, нисмо могли да утичемо један на другога, свако је бирао своје фаворите. Када смо упоредили резултате жирирања разликовали су се за један или два поена. Углавном смо били сагласни у жирирању, што говори о зрелости жирија. То жирирање није баш лака ствар иако тако изгледа, јер ви на неки начин можда одређујете судбину. Одбијена фотографија може да утиче на даљи живот фотографа, у смислу да ли ће даље да настави да се бави фотографијом или ће се разочарати и повући. Водимо се тиме да пресуди добра фотографија. Ми не знамо ауторе ми видимо само број и фотографију и одлучујемо на основу естетског осећања и искуства тако да на крају програм избаци које су фотографије освојиле највише поена. Радује ме да смо били уједначени по том питању”,  рекао је члан жирија Војислав Луковић.

Фотографску манифестацију „Православље на интернету” 19. годину заредом организује Друштво љубитеља фотографије, филмских и видео-остварења „Беофото”.

Ж.С.  Како је изгледао процес рађања ове манифестације, да ли је било тешко доћи до нивоа на коме се сада налазите?

„Ми смо дошли на идеју 2006. године. 2005. године је био канонизован владика Варнава. Дошли смо на идеју да обележимо годишњицу канонизације, организујући изложбу и јавило нам се 26 аутора, тако смо кренули. Онда смо почели озбиљније да истражујемо тржиште, мало да учествујемо у маркетингу, све је то утицало да смо из године у годину повећавали број учесника. Били смо под патронатом Фото савеза Војводине, које нажалост више не постоји, онда смо се учланили у Фото савез Србије и под њиховим патронатом и правилима, последње четири године организујемо изложбе. Свестан сам да смо изгубили неке аматере, који су на разне начине покушали да дочарају Православље из свог угла.  

Ж.С. Да ли је то спојиво, аматеризам и професионализам?

Јесте и није, људи уче, анализирају, ми смо кренули дружење захваљујући сајту Орт фото, који је имао доста фотографија из области Православља. Викендима смо се договарали да обилазимо манастире, цркве, манифестације, да би дошли на идеју да организујемо прву изложбу. Ми смо то прихватили, заузели простор, постали „мека” за православну фотографију.Задовољни смо”,  изјавио је Исмет Адемовски.

У вечери отварања, друштво „Беофото” традиционално је уручило награде и похвале ауторима. Међу награђенима била је Тијана Лубура из Земуна која се у име свих добитника захвалила организатору. 

Ж.С. Шта за вас значи награда коју сте примили и тема Православље?  

„За мене представља истину, пут и живот, оно што господ Исус Христос и Православље јесу.  Сама организација ове изложбе „Православље на интернету” је нешто што је интимно и врло драго. Ја учествујем 14 или 15 година, сваке године шаљем фотографије. Много волим ту топлину коју организатори покажу када дођемо на отварање изложбе, могу да кажем да су поставили стандарде, многи организатори изложби могу да се угледају на њих. Ја имам преко сто групних међународних изложби, али ова изложба је нешто посебно.” одговорила је Тијана Лубура.

Од 54 аутора и 108 прихваћених радова, прву награду жирија за колекцију фотографија која носи назив „Часни крст” добио је Владимир Ђинић из Шапца.

Све прихваћене и награђене фотографије могу се погледати на сајту друштва „Беофото” www.beofoto.rs

Текст: Жељко Савић

Фотографије: Школа фотографије Арс академијe (Бпжидар Помана)

Извор: Арс Медија

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *