U sredu, 15. januara je u Opštini Beočin održana uvodna konferencija za medije povodom predstavljanja projekta „Za spokojnu starost – unapređenje socijalne zaštite u opštini Beočin uspostavljanjem usluge pomoć u kući za stare“. Projekat, čiji je nosilac Opština Beočin, finansira Evropska unija iz sredstava IPA 2020 kroz program „Podrška održivim uslugama socijalne zaštite i politikama uključivanja na lokalnom nivou“ i ima za cilj uspostavljanje dnevne usluge socijalne zaštite namenjene starim licima i osobama sa invaliditetom, kojom Opština Beočin nastoji da unapredi lokalne usluge socijalne zaštite koje pruža svojim građanima. Partneri na projektu su Centar za socijalni rad grada Novog Sada i Centar za ravnomerni regionalni razvoj – CenTriR.
Na konferenciji su se prisutnima obratile predsednica opštine Beočin Biljana Janković, direktorka Centra za socijalni rad grada Novog Sada Jelena Zorić i izvršna direktorka CenTriR-a Vanesa Belkić.
Prema rečima predsednice opštine Beočin Biljane Janković, ovaj projekat je nastao iz potrebe lokalne samouprave da unapredi usluge socijalne zaštite namenjene starim licima i osobama sa invaliditetom.
„Pored unapređenja lokalnih socijalnih mera projekat će omogućiti i stručno osposobljavanje 12 gerontodomaćica, od kojih će četiri biti radno angažovane na pružanju usluge pomoć u kući. Kako bi usluga bila trajno održiva, od novembra meseca finansiranje ove usluge preuzeće Opština Beočin koja je obezbedila sredstva iz lokalnog budžeta“, istakla je Jankovićeva.
Direktorka Centra za socijalni rad grada Novog Sada Jelena Zorić rekla je da ovaj projekat, pored stručnog osposobljavanja negovateljica, predviđa i adaptaciju prostora i opremanje kancelarija Centra za socijalni rad u Beočinu.
„Shodno evidenciji Centra, imaćemo mogućnost da obezbedimo podršku negovateljica za ukupno 40 korisnika sa teritorije opštine Beočin, a za nas je takođe značajno što će Centar, zahvaljujući projektu, dobiti nove adaptirane prostorije koje će, između ostalog, koristiti i zaposlene gerontodomaćice“, rekla je Zorićeva.
Prema rečima izvršne direktorke CenTriR-a Vanese Belkić, ova organizacija već 15 godina uspešno sarađuje sa Opštinom Beočin na planu pripreme i realizacije projekata koje finansira Evropska unija.
„Naša misija je upravo podrška malim i nedovoljno razvijenim opštinama u Srbiji, da u konkurenciji sa velikim i razvijenim lokalnim samoupravama, koje imaju daleko bolje kapacitete, povuku sredstva iz Pretpristupnih fondova Evropske unije za realizaciju projekta kojim će rešiti neke lokalne probleme i unaprediti život svojih građana. Ovog puta ćemo zajedničkim snagama raditi na unapređenju lokalnog sistema socijalne zaštite u opštini Beočin uspostavljanjem licencirane dnevne usluge socijalne zaštite – pomoć u kući u četiri naseljena mesta – Beočin, Čerević, Rakovac i Susek“, istakla je Belkićeva.
Opština Beočin poziva sve zainteresovane kandidatkinje da do 24. januara 2025. pošalju svoju prijavu na javni konkurs za izbor gerontodomaćica koje će pohađati akreditovanu obuku. Više o uslovima konkursa možete pogledati na sledećem linku: https://www.beocin.rs/sr/?m=d9&p=left/za-spokojnu-starost/Javni-poziv
Projekat „Za spokojnu starost – unapređenje socijalne zaštite u opštini Beočin uspostavljanjem usluge pomoć u kući za stare“
Projekat ima za cilj uspostavljanje nove dnevne usluge socijalne zaštite namenjene starim licima i osobama sa invaliditetom – Pomoć u kući, kojom opština Beočin nastoji da unapredi lokalne usluge socijalne zaštite koje pruža svojim građanima. Projektom će biti obučeno i sertifikovano 12 negovateljica i uspostavljena usluga za ukupno 40 korisnika u trajanju od 9 meseci.
Više o projektu možete saznati na: https://www.beocin.rs/sr/?p=left/Za-spokojnu-starost
Od 2000. do danas, Evropska unija donirala je više od 3,6 milijardi evra Srbiji. Sredstva su korišćena za podršku razvoja, kvaliteta života i reformi u sledećim sferama: civilna zaštita, zaštita od poplava i pomoć poplavljenim područjima, obrazovanje, povezanost, zaštita okoline, zdravstvena zaštita i zaštita potrošača, kultura, vladavina prava, lokalni razvoj, poslovi i privredni rast, javna administracija, migracije, upravljanje javnim sredstvima, civilno društvo i mediji, socijalna inkluzija, omladina i sport. EU podrška je implementirana kroz saradnju sa Vladom Republike Srbije. Evropska unija je donirala Srbiji više razvojnih sredstava nego svi drugi internacionalni donatori zajedno.
Izvor: Opština Beočin
Foto: Živko Prolić
Administrator: DNM