Дана 21. децембра 2024. године у Архиву Војводине одржана је инклузивна ликовна радионица за децу под називом „Српска ћирилица”. Радионицу је организовало Удружење „ЋИРИЛИЦА” Нови Сад, уз подршку Градске управе за културу Града Новог Сада и Архива Војводине.
Креативна инклузивна радионица је прва у низу радионица које ће бити реализоване у оквиру пројекта покренутог са циљем укључивања деце са инвалидитетом у ширу друштвену заједницу. Кроз спровођење активности које на креативан начин ангажују капацитете деце, она уједно уче о важности богатогог наслеђа српске културе писмености, односно ћириличког писма и азбуке.
Радионица је започела уводним предавањем Жељка Савића, мастер културолога и председника Удружења „ЋИРИЛИЦА” из Новог Сада, којим је деци представио кратки историјат, као и значај ћириличког писма за идентитет српског народа.
Радионицу је водила Весна Паушић, мастер дефектолог за вишеструку ометеност, тако што су деца имала за тему ћирилично слово по сопственом избору и асоцијацијама у вези са тим словом сликала су неке мотиве из области културне и духовне баштине српског народа.
На радионици су учествовала деца из Удружења за дечју и церебралну парализу Јужнобачког округа „Сунце” из Новог Сада, која су дошла у пратњи родитеља и Јоване Сајић, председнице Удружења. Вршњачкој социјализацији допринели су и ученици из неколико новосадских основних школа, који су, такође, са видним задовољством, узели учешће на радионици. Посебно интересовање деца су показала за фрактални цртеж, све присутнију форму арт терапије, коју је током радионице примењивала дефектолог Весна Паушић.
Азбука и ћириличко писмо су неизоставни део особености и препознатљивости српског културног наслеђа. Овај пројекат подразумева обједињавање културе писмености и стваралаштва у примењеној уметности, као и оживљавање запостављеног културног идентитета кроз савремени израз, прилагођен потребама данашњег времена.
Леп догађај завршен је дружењем у топлој атмосфери, уз обећање за поновно дружење.
Координатор пројекта је била Сања Демировић, архивист и класични филолог.
Извор: Архив Војводине
Фото: Арс Академија
Администратор: ДНМ