OD BEOGRADSKOG SALONA DO MUZEJSKE ZBIRKE

Predavanje OD BEOGRADSKOG SALONA DO MUZEJSKE ZBIRKE

Četvrtak, 15. avgust, 19 časova

Predavač: Milica Orlović Čobanov, muzejska savetnica

Predavanje „Od beogradskog salona do muzejske zbirke“ kao deo programa izložbe „Knjige Pavla Beljanskog: od beogradskog salona do muzejske zbirke“, uvodi nas u proces nastanka zbirke knjiga, jedne od osam jednako važnih zbirki koje čine fond Spomen-zbirke Pavla Beljanskog. Biće reči o pripremama postavke i završetku ovog kompleksnog poduhvata koji je obuhvatao konzervaciju, digitalizaciju i obradu celokupnog fonda knjiga prema bibliotečkim standardima. Autorka će se osvrnuti i na razloge za izlaganje najznačajnijih knjiga, ličnih predmeta i nameštaja u okviru memorijalne sobe, te video animacije o važnim datumima iz života kolekcionara, kojima je dat osvrt na porodično poreklo i socijalni milje kojem je Pavle Beljanski pripadao.

O izložbi

KNJIGE PAVLA BELJANSKOG: OD BEOGRADSKOG SALONA DO MUZEJSKE ZBIRKE

Autorka: Milica Orlović Čobanov, muzejska savetnica

Saradnja: prof. dr Vladislava Gordić Petković, Centralna biblioteka Univerziteta u Novom Sadu, Gradska biblioteka u Novom Sadu, Zavičajna zbirka

Izložbom je predstavljena kolekcija knjiga darodavca i osnivača Spomen-zbirke Pavla Beljanskog, koju su zajedno sa drugim ličnim predmetima njegovi naslednici poklonili Spomen-zbirci nakon darodavčeve smrti. Zbirka knjiga jedna je od osam značajnih muzejskih celina, pored zbirke antologijskih dela jugoslovenske moderne umetnosti 20. veka, po kojoj je Spomen-zbirka i poznata široj javnosti. Biblioteka Pavla Beljanskog sa 400 jedinica, skoro u celosti obuhvata knjige iz perioda od sredine 18. do sredine 20. veka. Najveći broj knjiga je iz oblasti istorije, istorije umetnosti i književnosti, te prava i diplomatije kao polja stručnog interesovanja diplomate Pavla Beljanskog.

Izvor: Spomen-zbirka Pavla Beljanskog

Administrator: DNM

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *