NASTUP ČUVENE POLJSKE UMETNICE MARIJE POMJANOVSKE U SUBOTU, 19. OKTOBRA NA NOMUSU

Gošća na ovogodišnjem Nomusu biće sjajna i neobična poljska umetnica, multiinstrumentalistkinja, vokalna interpretatorka i kompozitorka Marija Pomjanovska. Pored toga što nastupa u čuvenim dvoranama širom sveta i svira zajedno s muzičkim velikanima današnjice kao što su, na primer, Jo Jo Ma, Gil Goldstin, Gonzalo Rubelkaba ili Branford Marsalis, Marija je uspešno rekonstruisala više izumrlih starih poljskih gudačkih instrumenata.

Program Nova lice tradicije, osmišljen je upravo s ciljem da promoviše, ali i današnjem slušaocu približi jedan od tih „oživljenih“ instrumenta pod nazivom suka.

Dela za suku i vokalni oktet koja se tako kriju iza naslova Nova lice tradicije napisali su savremeni autori iz Poljske, Srbije i Letonije – Ana Roclavska Musjalčik, Aleksandra Vrebalov i Ugis Praulinjš (Uģis Prauliņš), a izvešće ih Marija Pomjanovska i Vokalni oktet Simultaneo.

Ceo projekat je smislio i pokrenuo dirigent Karol Kisjel.

Koncert će biti održan u Sinagogi sa početkom u 20,00 časova.

Ulaznice za koncert se mogu kupiti radnim danima od 9h do 14h u Muzičkoj omladini Novog Sada (Katolička porta 2, tel. 021/452-344), kao i na dan koncerta od 18h do 20h u holu Sinagoge.

Cena karte: 1.000 dinara

Marija Pomjanovska je do sada objavila čak 27 kompaktnih izdanja s autorskom muzikom, kao i aranžmanima tuđih dela, od kojih su mnogi osvojili prestižna nacionalna i međunarodna priznanja. Tokom dosadašnje karijere priredila je brojne uspešne solističke koncerte u čuvenim dvoranama širom sveta.

Od 2011. razvija jedinstvene projekte u Aziji i Africi, koji uključuju arapske, pakistanske, senegalske, iranske, korejske, kineske, japanske i indijske muzičare i baziraju se na narodnoj muzici Mazovije. Komponuje muziku za pozorišne predstave i filmove. Direktorka je Međunarodnog festivala „Cross-Culture“.

Dobitnica je značajnog broja eminentnih nacionalnih i međunarodnih nagrada i priznanja.

Karol Kisjel je dobitnik brojnih stipendija i priznanja, pretežno iz oblasti nauke i folklornog nasleđa.

Podjednako je posvećen ranoj i savremenoj muzici koju neguje kroz izvođaštvo. Od 2015, kao dirigent i umetnički direktor Vokalnog ansambla „Simultaneo“, osvaja nagrade na nacionalnim i međunarodnim takmičenjima i učestvuje u nizu umetničkih događaja širom Poljske, kao i u Estoniji, Finskoj i na Islandu.

Sarađuje često sa savremenim kompozitorima. Predaje na Muzičkoj akademiji „Stanislav Monjuško“u Gdanjsku i radi kao profesor na Fakultetu umetnosti Univerziteta Varminsko-mazurijskog vojvodstva u Olštinu. Osnivač je i predsednik Fondacije „Polyhymnia“, osnovane s ciljem popularizacije rane i savremene muzike.

Simultaneo“ je ansambl koji je pretežno fokusiran na izvođenje rane, posebno renesansne i barokne muzike, ali i savremenih kompozicija. Okuplja talentovane pevače koji su razvili svoje vokalne veštine na studijama solo pevanja ili zahvaljujući bogatom iskustvu stečenom u renomiranoj Horskoj zajednici „Tri-City“. Otvoren je za stilski raznolike žanrove, pa publika na njihovim koncertima može da čuje pravoslavnu duhovnu muziku, različite svetovne kompozicije, folklorne pesme poreklom iz Estonije ili francuske šansone. Nastupao na pojedinačnim koncertima, ali i festivalima rane muzike u Poljskoj i izvan njenih granica.

Izvor: MONS

Administrator: DNM

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *