МУЗЕЈИ СРБИЈЕ, ДЕСЕТ ДАНА ОД 10 ДО 10 – ПРОГРАМ

 Програм манифестације

МУЗЕЈИ СРБИЈЕ, ДЕСЕТ ДАНА ОД 10 ДО 10

Нови Сад, 11‒20. мај 2017. од 10.00 до 22.00 сата

 

 

На територији Новог Сада у мaнифестацију „Музеји Србије, десет дана од 10 до 10″ су се укључиле следеће институције: Мизеј Војводине, Музеј града Новог Сада, Спомен-збирка Павла Бељанског, ГЛУ Поклон збирка Рајка Мамузића, Галерија Матице српске, Архив Војводине, Завод за заштиту споменика културе града Новог Сада, Позоришни музеј Војводине, Покрајински завод за заштиту природе, Галерија САНУ огранак у Новом Саду и Друштво новинара Војводине.

Током десет дана, потпуно бесплатно, наведене институције понудиће посетиоцима у Новом Саду, поред сталних поставки, отварања тематских изложби, предавања, концерте, промоције, пројекције филмова, радионице за децу и одрасле…

Програми сваке институције приказани су у наставку текста:

 

Музеј Војводине, Дунавска 35-37

Изложбе

  1. мај, 19 сати:

Благо из кошнице – Од Музеја Матице српске до Музеја Војводине (1847–1947–2017)

Након оснивања Матице српске у Пешти, у редовима родољубиве српске интелигенције, 1847. године родила се идеја о оснивању Српске народне збирке, или Музеума „где ће се чувати све старине и знаменитости“. Жеља оснивача била је да Музеум постане „огледало живота нашег народа у крајевима у којима он живи“. Вођено овом идејом, српско грађанство почело је да поклања Матици предмете везане за прошлост српског народа. Од тада су се перманентно прикупљали историјски, етнолошки и археолошки предмети од којих су се временом створиле богате и значајне збирке. После деценија преданог рада, и неколико иницијатива од стране истакнутих културних и јавних личности, збирка је напокон прерасла у Музеј Матице српске, који је свечано отворен  9. јула 1933. године. У годинама након Другог светског рата издвајањем дела материјала из Музеја Матице српске 30. маја 1947. године основан је Војвођански музеј.

Обележавајући два јубилеја – 170 година од формирања Српске народне збирке и 70 година од оснивања Војвођанског музеја, изложбом „Благо из кошнице“, Музеј Војводине, по први пут јавности представља предмете из својих збирки, наслеђене из некадашњег Музеја Матице српске.

 

  1. мај, 12 сати:

Купиник – последња престоница српских деспота (Дунавска 37)

Тврђава Купиник је непокретно културно добро од великог значаја. Саграђена је крајем 13. или у првој половини 14. века у Срему, у мртваји реке Саве, као војно-граничарско утврђење угарског краља. Почетком 15. века прелази у руке деспота Стефана Лазаревића, а потом у руке деспотске породице Бранковић. Као таква представљала је последњу престоницу српских деспота.

Током 2016. године обележене су три годишњице везане за српску деспотску породицу Бранковић: 530 година од њиховог доласка у Срем, пет векова од смрти Светог владике Максима и три стотине година од спаљивања моштију Бранковића. Тим поводом је Завичајни музеј Рума, уз финансијску подршку Министарства културе републике Србије, стручну помоћ сарадника из Агенције за развој Општине Пећинци и кустоса из Војног музеја Београд, припремио изложбу. У националној музејској манифестацији „Музеји Србије – 10 дана од 10 до 10“ одговарајући на тему манифестације – „Музеј у гостима“ изложба ће бити представњена новосадској публици.

 

  1. мај, 12 сати:

Штитови– вештинеобрадеметала у прошлости

Поред сакупљања, изучавања, чувања и излагања музејских предмета мисија Музеја Војводине је и комуникација путем едукације којом се утиче на развијање свести о важности културне баштине.

Због тога је Музеј Војводине развио читаву лепезу интерактивних програма, примерених различитим узрасним и образованим нивоима који имају задатак да кориснике Музеја упознају са слојевитим, мултикултурним наслеђем Војводине, али и да допринесу успешном остваривању наставних задатака у формалном школском систему.

Музејска креативна радионицаВештине обраде метала у прошлост је едукативан програм за средњошколце металске струке који је реализован у сарадњи са Средњом машинском школом у Новом Саду током школске 2016/2017 године.

Циљ програма је био упознавање производње и техника обраде метала кроз историју уз помоћ експоната изложених на сталној поставци Музеја Војводине, а затим примена стечених знања, активно, у наставном процесу.

Резултати примене стечених знања у виду израђених штитова биће изложени на пригодној изложби.

 

Музеј Војводине у гостима:

Музеј за децу, Народни музеј у Зрењанину

Ала смо се наодмарали, Градски музеј у Суботици

Добруџански ратници, Народни музеј Топлице из Прокупља

Записи у времену-фотографије др Радивоја Симоновића, Музеј у Пријепољу

Старинска ткања и заборављени преплетаји, Етнографски музеј у Београду

Плакатирање геноцида у Срему за време НДХ 1941-1945, Друштво новинара Војводине у Новом Саду

 

Пратећи програми

  1. мај, 19 сати: пројекција филма Пут у рат – документарни филм о почетку Првог светског рата (Дунавска 37)

(Der Weg in den Untergang) Документарни филм аустријског историчара Роберта Гокла o почетку Првог светског рата који је снимљен 2014. године. Пројекција се организује у сарадњи са ИК Прометеј.

  1. мај, 11 сати: музејска играоница Музеј Војводине – чувар културног блага

Шетњом кроз историју Музеја Војводине откривамо шта је музеј, шта је посао кустоса. Откривамо тајне конзервације и рестаурације, чувања културног блага….Откривамо приче које причају поједини експонати. Радионица је намењена деци од 5 до 10 година.

  1. мај, 18 сати: музејска играоница Упознајте свет средњовековних витезова и принцеза

Водимо вас у једно средњовековно утврђење у Фрушкој гори , у ишчезли свет витешких надметања и гозби, опсада и каваљера. Свет принцеза – свет песништва и музике, сликања , лепог облачења и понашања. Упознаћете Законик витешке части ,видети  витешке оклопе и још много много тога.Радионица је намењена деци од 5 до 10 година.

  1. мај, 19 сати: промоција књиге Србија и Балкан 1914-1918(Дунавска 37)

Аутор: дрДушанБатаковићПромоција се организује у сарадњи са ИК Прометеј.

  1. мај, 18 сати: музејска играоница Девојачки сандуци

Сигурно се питате шта је то, какав је то посебан сандук па се зове Девојачки?

Некада је свака девојка у кући имала свој сандук у који су јој мајка и бака припремале мираз – ствари које ће удајом понети у свој нови дом. Често је и сама девојка везла, прела, шила…да покаже како златне руке има, али и да сандук допуни. Неки су били велики, неки мали, пуни или полупуни, али сви су, без изузетка, били лепо украшени. Дођите да се дружимо, да откријемо тајне које неки сандуци крију, да научимо још нешто о нашој традицији.Радионица је намењена дeци од 5 до 10 година.

  1. мај, 12 сати: Међународни дан музеја – Годишња скупштина Музејског друштва Србије, додела награде Михајло Валтровић, награда НК IСOM-а Србијеи Музеј за 10(Дунавска 37)

 

  1. МАЈ, ЕВРОПСКА НОЋ МУЗЕЈА:

10-24 сати: интервенције на сталној поставциЛего клуб Скоцкани

17 сати: музејска играоница Девојачки сандуци

18 сати: музејска играоница Упознајте свет средњовековних витезова и принцеза(Дунавска 37)

19 сати: игроказ Ковачи и виле (Дунавски парк)

Игроказ Ковачи и виле нас враћа у време келтске цивилизације и племенске заједнице Скордиска.

Приказује коваче и шегрте који праве оружје, ратнике који воде витешки бој и добре виле које оживљају погинуле ратнике .

Перформанс је инспирисан експонатима са археолошког дела сталне поставке Музеја Војводине, а изводе га ученици Средње машинске школе из Новог Сада.

19.30 сати: концерт Бајићеви славуји

 

Музеј Града Новог Сада, Петроварадин (Тврђава 4), Збирка стране уметности Нови Сад (Дунавска 29), Завичајна збирка СремскиКарловци (ПатријархаРајачића 16)

 

Изложбе

300 година од Битке код Петроварадина(11-20. мај) (Тврђава)

На изложби је представљена великапобедацарскевојскеХабзбуршкемонархијенадосманскомимперијом 5. августа 1716. године. Ово је капиталнидогађајизнашезавичајнепрошлостииједанодпресуднихмоменатауисторијијугоисточнеЕвропеу 18. веку.Траг мача, траг пераје допуна изложби на којој ће ексклузивно поводом манифестације Музеји Србије 10 дана од 10 до 10, бити представљена оригинална писма Еугена Савојског.

Изложба:Четири мачора (11-20. мај)(Нови Сад)

Љубитељи шпанскеуметностиимаћеприликудавидевишеод 50 оригиналнихграфичкихрадоваДалија, Пикаса, МироаиТапиеса, којиникоганеостављајуравнодушним.

  1. мај, 19 сати: Изложба Чајници(11-20. мај) (Сремски Карловци)

 

  1. МАЈ, ЕВРОПСКА НОЋ МУЗЕЈА:

20-24 сата: Плесни перфоманс, Pointe dаnce студио,  contemporary/lyrical плес уз шпанску музику(Збирка стране уметности, Дунавска 29)

 

СПОМЕН-ЗБИРКА ПАВЛА БЕЉАНСКОГ, Трг галерија 2

Изложбе

  1. мај, 19 сати:свечано отварање манифестације у Новом Саду изложбама:

– Графички омнибус: Љубомир Ивановић, Михаило С. Петров, Ђорђе Андрејевић Кун

Овом изложбом новосадској публици представиће се део посебних фондова Народне библиотеке Србије, у оквиру изложбе графика, цртежа и архивске грађе тројице истакнутих уметника. Три сликара, иако различитих уметничких сензибилитета, остварила су највише домете српске модерне графике првих деценија двадесетог века.Циљ изложбе,aуторa Љиљанe Башић, Маријe Богдановић и Славенa Попарe,је унапређење доступности посебних фондова Народне библиотеке Србије и продубљивање међуинституционалне сарадње, у складу са овогодишњим слоганом манифестације – Музеј у гостима.

 

-Уметници, академици из колекције Павла Бељанског

Од 11. маја у 19 часова изложба Уметници, академици из колекције Павла Бељанског након запаженог гостовања у Дому Војске Србије уБеограду биће доступна и новосадској публици. Као једно од централних дешавања којим Спомен-збирка током 2017. године обележавашест деценија од оснивања, изложба слави и пола века од оснивања Уметничког савета Галерије САНУ, али и саме Галерије ове значајне институције. Спомен-збирка има више разлога да обележи јубилеј: у оснивању Галерије поред Недељка Гвозденовића, једног од блиских пријатеља Павла Бељанског, учествовали су и Пеђа Милосављевић и Љубица Цуца Сокић, такође аутори из његове колекције; током протеклих пет деценија радови уметника из колекције Бељанског, излагани су у Галерији САНУ на монографским и тематским изложбама; архивска грађа Галерије САНУ и Спомен-збирке се међусобно допуњава и, као и сама поставка, ствара аутентичну слику о времену када су ови уметници деловали, посебно у времену када су постали академици.

 

Пратећи програми

12–19. мај, 18 сати: Отворени атеље,Универзитет EDUCONS

У изложбеном простору Спомен-збиркестудентиАкадемије класичног сликарства (Универзитет EDUCONS) приказаће посетиоцима процес настајања њихових радоваинспирисаних делима из колекције Павла Бељанског.

  1. 13. мај, 19 сати: пројекција филмаИван Табаковић – серијал Сликари и вајари, у оквиру изложбе Уметници, академици из колекције Павла Бељанског

Уз уводне речи кустоса, документарна емисија (РТВ Београд 1986, режија Гојко Шкарић, сценарио Ирина Суботић) говори о животу и стваралачком опусу Ивана Табаковића.

  1. 14. мај, 11 сати: ликовна радионица Дечјег куткаШта то слика скрива?

Интерактивни едукативни програм представиће деци дела чувених уметника из колекције Павла Бељанског који скривају неку познату, „стварну личност“, пружити им обиље информација о њима и подстаћи их да изразе сопствену креативност.

  1. 15. мај, 19 сати: предавањеОснивачи Галерије САНУ,Милица Орловић Чобанов (уз тумача на знаковном језику)

Неколико ликовних уметника из колекције Павла Бељанског, дародавчевих савременика, одиграло је значајну улогу у формирању Галерије САНУ у Београду. Реч је о Недељку Гвозденовићу, Ивану Табаковићу, Пеђи Милосављевићу и Љубици Цуци Сокић.

  1. 16. мај, 19 сати: предавање Од музеја савремене уметности до суптилности савремене музеологије, др Милан Попадић, циклус Лауреати Награде пред публиком

Један од лауреата Награде Спомен-збирке Павла Бељанског пред публиком ће говорити о улози коју је Награда одиграла у грађењу његове каријере, до статуса афирмисаног историчара уметности. Тема предавања бави се музејима модерне и савремене уметности у ХХ веку. Пред савремену музеологију постављене су бројне недоумице, a централно истраживачко питање јесте: може ли савремена музеологија искористити искуство односа између савремене уметности и музеја, те преобразити актуелну противречност у употребљив и комуникативан модел сазнања?

  1. 18. мај, 19 сати: Међународни дан музеја –предавањеИзмеђу сећања и заборава: споменичка култура и некултура у Србији ХIХ века,др Игор Борозан, циклус Лауреати Награде пред публиком

По препоруци Међународног савета музеја (ICOM), Спомен-збирка обележава Међународни дан музеја (18. мај). Тим поводом биће одржано предавање једног од лауреата Награде, др Игора Борозана. Надовезујући се на тему награђеног рада, Борозан ће говорити о споменичкој скулптури као предмету праксе затирања сећања. Из историјско уметничког угла биће речи о осетљивој и увек актуелној теми систематског и планског затирања споменика као визуелних амблема, у циљу деморалисања противника кроз негирање и редуковање колективног памћења.

  1. 19. мај, 11 сати: радионица Читаоница у музеју, Дечје одељење Градске библиотеке у Новом Саду

Занимљиве идеје најмлађи ће добити слушајући приче о делима из колекције Павла Бељанског, као и у музејским сликовницама и издањима за децу у оквиру Читаонице у музеју коју организује Дечје одељење Градске библиотеке у Новом Саду.

  1. мај, 16 сати: програм за децу од 12 до 18 годинаЗмајеве дечје игре, у музеју: Поезија која се види, Душан ПопЂурђев,Змајеве дечје игре

Више од четврт века књижевник Поп Д. Ђурђев настоји да ствара поезију за децу и младе, верујући да је визуелној песми место у корпусу литературе за најмлађе. Тако су настали стрипстиси (песме у форми стрипа), ребус-песме, ЕПеПе-сме од логотипа као посебног језика или есперанта потрошачког друштва. Ако је дечја песма често заснована на игри речи, онда је игра слике и речи данас много примеренија њиховом поимању света.

 

  1. МАЈ, ЕВРОПСКА НОЋ МУЗЕЈА:

17 сати: креативна радионицаДела из/ван музеја

19 сати: поставка и радионицаОтворени атеље, Универзитет EDUCONS

21 сат: Театар сенки, Висока школа струковних студија за образовање васпитача

22 сата: Пројекција видео радова студената Катедре за нове медије, Академија уметности Универзитета у Новом Саду.

 

 

ГЛУ Поклон-збирка Рајка Мамузића, Васе Стајића 1

Изложбе

Изложба слика Доброг Стојановића (до 15. маја)

Знаменити српски сликар и графичар, који од самог почетка свог стваралачког рада бива запажен од стране критике и публике. Иза њега стоји велики број изложби у земљи и иностранству. Добитник је 14 националних и 6 интернационалних награда, од којих су 4 гран прија за своје стваралаштво.

9х3 – Изложба слика и графика наставника и сарадника катедре за графику Академије уметности у Новом Саду (до 18. маја)

Ово је пратећа изложба Трећег међународног тријенала графике у Београду. На изложби су радови: Звонка Тилића, Радована Јандрића, Анице Радошевић, Александра Ботића, Зоран Грмаша, Јелене Средановић, Милошаа Станојев и Сање Жигић.

 

Позоришни музеј Војводине

Изложбе

  1. мај 19 сати:

изложба Лица Мире Бањаци обележавање Дана Позоришног музеја Војводине (гостовање уПоклон-збирци Рајка Мамузића, Васе Стајића 1)

Изложба је конципирана да презентује „многоликост” у глумачком умећу Мире Бањац (једнако је успешна у тумачењу комичких и драмских рола, и у позоришту, и на филму, и на телевизији, и на радију), као и њену „многоликост” у другим животним преокупацијама: редитељ, педагог, народни посланик, друштвени и културни посленик…Аутор изложбе је Зоран Максимовић.

 

Покрајински завод за заштиту природе, Радничка 20а

Изложбе

Стене – скривене боје и облициизложба фотографија

Аутор изложбе, Дарко Тимотић дипломирани инжењер геологије за палеонтологију, је изабрао најинтересантније примерке стена и минерала које је ставио испред објектива фотоапарата, како би нам приказао лепоту која је скривена од ока обчног посматрача. Одабране фотографије побуђују машту и терају на размишљање о настанку стена и минерала и њиховом значењу.

На фотографијам су показани примерци полудрагог и драгог камена из целог света са посебним акцентом на примерке са локалитета у Србији. Један од најпознатијих локалитета је „Козије брдо“ који се налази у границама НП „Фрушка гора“.

Изложбом се публици приказује геодиверзитет  са уметничке тачке гледишта. Овај начин повећава заинтересованост појединаца, као и шире заједнице, за упознавање са минералима, стенама и фосилима, што доприноси већем интересу за појаве у природи, њиховом очувању и неговању. Један од циљева ове изложбе је повећање свести о потреби еколошког приступа појединаца и друштва у очувању природног окружења и геолошког наслеђа. Пројекат „Стене – скривене боје и облици“ финансиран  путем конкурса Zajednicizajedno2016 компаније НИС.

Уметничка дела у ониксу– Породична радионица „Благојевић“ (од 18. до 20. маја)

Оникс припада групи карбонатних седиментних стена. Компактне су грађе са израженом венастом структуром. Назив оникс има неколико тумачења. Асирска реч оникс значи прстен, а на грчком нокат или канџа, сматра се да је то због његове непрозирности. Оникс је камен познат вековима. На Блиском Истоку поистовећивао се са чаробњацима и гатарама, а приписивале су му се моћи упијања туге и жалости, као и исцелитеља. У античким временима на ониксу се резбарио лик Марса или Херкулеса и служио је као икона храбрости. У ренесанси и касније оваква обрада оникса користила се у огрлицама и брошевима.

Породична радионица „“Благојевић“  израђује годишње око 500 својеврсних уметничких дела  од полираног оникса.  Од уложака за кандила, који су некада прављени од стакла, преко свећњака, абажура за лампе, пепељара, чаша, флаша и других употребних предмета. По изради уложака за кандила јединствени су у целој бившој Југославији. До сада су их по препоруци радили за манастире на Косову и Метохији, за Дечане, Пећку патријаршију и Дубоки Поток.  За своје радове  добили су и признање од Факултет примењене уметности а излажу их на сајмовима у земљи и иностранству.

 

Пратећи програми

  1. мај, 12 сати: Радионице Водни агент – путеви воде
  2. мај, 10 и 16 сати: Радионице Водни агент – путеви воде
  3. мај, 12 и 17 сати: Радионице Водни агент – путеви воде
  4. мај, 10 и 16 сати:Радионице Водни агент – путеви воде

Аутори радионице су Друштво водна агенција из Рогашке Слатине у Словенији.

Током трајања радионице деца ће бити упозната са путевима воде:

у природи  – кружење воде у природи, у урбаним заједницама од водовода до канализације, у производњи хране и осталих људских потреба  – од њиве до стола, у човековом телу – зашто пијемо воду?

Методологија рада је заснована на школском наставном плану и поред разговора са децом обухвата и практичан рад на изради плаката,пречистача за воду, рециклажи папира, прављењу еко пасте за зубе и др.

 

  1. МАЈ, ЕВРОПСКА НОЋ МУЗЕЈА:

17 – 22. сата: Макетарство – хоби или нешто више? радионица чланова Макетарског Клуба Нови Сад и Београдског Макетарскок Клуба – ИПМС Србија

Макетарски клуб Нови Сад је основан 6. априла 2011 године, а баве се израдом макета бродова, авиона, тенкова, историске сцене -диораме и све то у минијатури.Макетрство је одличан хоби за опуштање, разоноду и едукацију, односно учење кроз израду макета. Старосна граница није препрека за овај хоби. Чланови клуба су представници свих узраста, од најмлађих па до пензионера. Учествовали су на многим међународним и домаћим изложбама и такмичењима и постигли запажене резултате. Матекарство чине и путовања, упознавање нових и занимљивих људи.

Током трајања радионице биће приказанокако све то изгледа -како се праве макете и како се фарбају. Како од гомиле пластике и дрвета или било којег другог материјала, настаје авион , брод, тенк, аутомобил, а све то уз мирну руку и оштро око. Фарбање четкицом и airbrush-ваздушним пиштољем, специјалне боје и још пуно тога.

 

Арвих Војводине, Дунавска 35

Изложба

300 година ослобођења Панчева од Турака (од 11. до 20. маја)

Изложбајепосвећенадогађајуодпретривека, кадајевојскапринцаЕвгенијаСавојскогосвајањемПанчеваокончалаоперацијенаослобођењуБанатаодТурака. Наизложбисупрвипутпрезентованиновооткривенидокументи и плановиприбављениизархива у Анкари, Будимпешти и Бечу, као и резултатитрагањазанекадашњимпанчевачкимтврђавама.

Гроф Клаудије Флоримунд Мерси је 8. новембра 1716. године ослободио Панчево од Турака. Тог дана је од старешине турске посаде примио кључеве града. Од тог датума Панчево је било ослобођено од турске власти.

Кадаје, Пожаревачким миром, 21. јула 1718. године, завршен аустријско-турски рат, и  цео Банат ослобођен од турске власти, под којом је био век и по, почиње раздобље укомејеПанчевопосталодеоХа6з6уршкемонархије,а временомиједанодњенихзначајнијихградова.

Изложбу је приредио Историјски архив у Панчеву.

 

Градски завод за заштиту споменика културе Нови Сад

Изложба

  1. мај, 13 сати: изложба Трг слободе – срце Новог Сада, Трг Слободе

Приказ историјског и урбанистичког  развој Трга Слободе у Новом Саду као и валоризације  објеката на тргу.

 

Огранак САНУ у Новом Саду, Николе Пашића 6

Изложба

  1. мај, 18 сати: Изложба Кикинда XX/XXI, Народни музеј Кикинда

Гостујућа изложба Народног музеја Кикинда у оквиру које ће бити представљена савремена ликовна уметност Кикинде, односно академски сликари из периода после II светског рата до данас. Изложба обухвата у највећој мери радове уља на платну различитих димензија. Кроз изложбу ће се представити преко десет сликара. Циљ изложбе је истицање значаја чувања и коришћења локалног наслеђа.

 

Друштво новинара Војводине, Клуб ДНВ, Војвођанских бригада 17/III

Изложба

  1. мај, 18 сати:

Плакатирање геноцида

На изложби под називом ПЛАКАТИРАЊЕ ГЕНОЦИДАбиће приказано 50 карактеристичних плаката и летака које су штампале власти НДХ и оружане силе Трећег рајха за подручје Срема у време Другог светског рата.

Аутор је у 11 музејских, архивских и других институција из Новог Сада, Београда и Срема прикупио плакате који до сада нису излагани.

Они, пошто до сада нису били публиковани, очигледношћу сведоче о геноцидном карактеру НДХ и додатно документују злочине која је НДХ учинила над Србима, Јеврејима и Ромима.

 

Пратећипрограми

  1. мај, 19 сати: Представљање књиге Плакатирање геноцида др Драге Његована

 

ГалеријаМатицесрпске

Српска уметност у десет слика – из колекције Галерије Матице српске (гостовање у Галерија слика „Сава Шумановић“ у Шиду, 11. мај, 18 сати)

Галерија ове године обележава 170 година од свог оснивања и тим поводом организује различите програме као што су изложбе, предавања, радионице у партнерским установама са жељом да се и ван простора Галерије широј јавности представи њен рад и уметничка колекција, и на тај начин најави отварање Галерије након завршетка радова на реконструкцији фасаде и нове сталне поставке. Такође, на овај начин Галерија учествује у реализацији главне теме манифестације Музеј у гостима.

Изложбом дигиталних принтова на платну Српска уметност у десет слика. Из колекције Галерије Матице српске кроз причу о десет „најрепрезентативнијих“ уметничких дела насталих у периоду од XVIII до XX века представља се српска национална уметност, њен развој, процеси модернизације и укључивање у савремене европске уметничке токове. Заступљена су дела најзначајнјих представника српске уметности новијег доба: од Христофора Жефаровића, Димитрија Бачевића и Стефана Тенецког, преко Катарине Ивановић, Павла Симића, Паје Јовановића и Стевана Алексића, до Саве Шумановића и Ивана Табаковића, као и различите теме, уметнички стилови и жанрови: религиозна композиција, портрет и аутопортрет, историјско сликарство, жанр сцене и др.

Додатне информације о програмима на територији Србије можете погледати на http://www.muzejisrbije.rs/

Извор:

СПОМЕН-ЗБИРКА ПАВЛА БЕЉАНСКОГ

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *