У Новом Саду је од 30. јуна до 4. јула 2025. године одржан 58. Међународни конгрес американиста, који је управо у Србији обележио 150 година постојања. Први балкански американистички научни скуп одржан је под окриљем Универзитета у Новом Саду, односно у суорганизацији Филозофског факултета и Ибероамеричког центра (CIBAM) који делује под његовим окриљем, Факултета техничких наука, Природно-математичког факултета, Технолошког факултета УНС и Друштва хиспаниста.
Под слоганом „Нови изазови, нови простори“, овај конгрес је обухватио 159 симпозијума и 23 округла стола у оквиру 29 тематских области. Укупно је регистровано 3.122 учесника из 69 земаља, 2.780 појединачних радова, као и 122 рада 150 студената основних и мастер студија у оквиру програма ICA Јуниор. Највише учесника било је из Мексика, Бразила, Шпаније, Аргентине, Србије, Колумбије, Чилеа и Сједињених Америчких Држава, око 1700 уживо и око 1400 онлајн.
Петодневни научни скуп одвијао се у салама Матице српске, Научно-технолошком парку, учионицама Гимназије „Исидора Секулић“, Гимназије Смарт и факултета „Др Лазар Вркатић“, просторијама Дигиталног омладинског центра, Галерије Матице српске, Галерије ликовне уметности поклон-збирке Рајка Мамузића, ОПЕНС-а, Америчког кутка, Културног центра Новог Сада, Спомен-збирке Павла Бељанског и књижаре Булевар Букс.

Свечано отварање научног скупа одржано је у Српском народном позоришту, уз поздравне говоре председника Перманентног одбора проф. Валтера Раудалеса из Салвадора, генералног секретара Организационог одбора проф. Дејана Михаиловића из Мексика, председнице Организационог одбора проф. Бојане Ковачевић Петровић са Универзитета у Новом Саду и пленарно излагање чилеанске професорке југословенског порекла Милке Кастро Лучић. У музичком делу програма наступили су Ирина Дечермић уз пратњу Немање Каначког, квинтет Тангогуанго, женски тамбурашки оркестар Ла Банда и АКУД „Соња Маринковић“, док је у другом делу вечери публика имала прилику да види фламенко наступ чувеног андалузијског музичара Дијега Валдивије и његове трупе, захваљујући Амбасади Шпаније у Београду. Поводом 150 година конгреса, додељено је 12 медаља и 9 захвалница за допринос развоју американистичких студија.

На 58. Међународном конгресу американиста одржано је пет пленарних предавања: осим проф. Кастро Лучић, специјални гости били су Алберто Дијас-Кајерос са Универзитета Станфорд, Едуардо Девес-Валес са Универзитета у Сантјаго де Чилеу, Мануел Алкантара Саес са Универзитета у Саламанки, Јон Субинас из Међународног центра за политичке и друштвене студије у Панами и Мишел Рахеџа из Центра за аутохтоне народе Универзитета у Калифорнији. Одржана су и два специјална догађаја: омаж Марију Варгасу Љоси у организацији Института Сервантес у Београду и катедре која носи његово име, на којем су учествовали писци Раул Тола, Сантјаго Ронкаљоло и Карина Саинс Борго, као и округли сто „Србија у свету, свет у Србији“, уз учешће српских амабасадора у Латинској Америци Душана Васића, Горана Мешића и Татјане Цонић, као и Његове екселенције Карлоса Феликса Короне, амбасадора Мексика у Србији, и Рикарда Виљола, отправника послова Амбасаде Аргентине у Србији.


Конгрес је свакодневно имао и богат пратећи програм: представљено је неколико десетина научних публикација, приказано више документарних филмова, одржан је низ радионица, састанака међународних организација и представљања американистичких центара, а уприличено је и неколико тематских изложби: „150 година Међународног конгреса американиста“ у Културном центру Новог Сада, „Југословенска уметност у Сао Паулу“ у Галерији Рајка Мамузића, „Шпанија и Хиспанска Америка у српској историјској штампи XIX и XX века“ у Архиву Војводине. Коктел за све учеснике под покривитељством Туристичке организације Војводине, као и Генерална скупштина конгреса ICA2025 одржани су у Галерији Матице српске, где је неколико дана пре почетка овог научног скупа отворена изложба „Прадо на отвореном“, која обухвата 30 репродукција најпознатијих слика из чувеног шпанског музеја. У Културном центру Новог Сада између осталог је представљен пројекат ИНТЕРФЕРЕНЦИЈЕ Маје-Марје Јанковић и одржано предавање о домородачким језицима и културама Латинске Америке Ане Кондић, док је књижари Булевар Букс уприличено поетско вече учесника конгреса.



Конгрес ICA2025 имао је и две велике хуманитарне акције: прикупљен је велики број потрепштина за Дечије село у Сремској Каменици и децу из хранитељских породица, док је на Базару солидарности захваљујући рукотворинама које су донели учесници из целог света прикупљено безмало 200.000 динара за Удружење за децу са аутизмом Свој свет. Ибероамеричком центру Филозофског факултета УНС донирано је више стотина научних и стручних публикација.
Велики број спонзора препознао је овај научни скуп као значајан, дониравши воду, слане и слатке грицкалице за кафе-паузе, храну за младе учеснике, средства за хигијену за сваки објекат.
Током конгресне недеље одржан је састанак чланова Перманентног, Научног и Организационог одбора, на којем је донета одлука да се Међународни конгрес американиста кандидује за нематеријалног културног наслеђа Унеска.
Организациони одбор ICA2025 захваљује свим институцијама, амбасадама, организацијама и појединцима који су допринели да 58. Међународни конгрес американиста буде реализован на највишем нивоу и да Нови Сад, Војводина и Србија постану референтна академска, културна и туристичка тачка за његове учеснике. Наредни, 59. Међународни конгрес американиста, биће одржан у колумбијском граду Медељину јула 2027. године.
Извор: ICA2025
Администратор: ДНМ