Manifestacija Leto na Trgu galerija 2024.
Kviz Olimpijski leksikon
Branimir Arsić, Srpska kviz asocijacija
Četvrtak, 25. jul u 21.00 sat
Ekipni kviz o istorijatu letnjih olimpijskih igara u kojem će takmičari i publika moći da provere svoje znanje ne samo o sportistima koji su ih obeležili već i da se podsete i „propratnih“ i istorijskih ličnosti iz drugih sfera javnog života koje su na neki način doprinele popularizaciji ovog sportskog fenomena.
Ekipe od 4 člana koje žele da se takmiče, potrebno je da se prijave putem elektronskog formulara: https://forms.gle/JcCiPhnfMzhpw4sQ9
Nagrade za najbolje učesnike obezbedilo je DDOR osiguranje Novi Sad, kao pokrovitelj olimpijskog kviza.
Branimir Arsić ima 31 godinu, rođen je u Novom Sadu, gde je završio Svetinu gimnaziju i Ekonomski fakultet. Zaposlen je u kompaniji Yettel, a velika strast su mu kvizovi. Pobednik je Superfinala kviza Slagalica za 2021. godinu, a već šest godina vodi pab kviz Inkvizitor, najposećeniji i najpopularniji pab kviz u Novom Sadu. Istovremeno je obavljao i funckije predsednika i potpredsednika Srpske kviz asocijacije, udruženja srpskih kvizaša, koje organizuje individualna kviz takmičenja u čitavoj državi. Tri godine za redom, prvog vikenda u martu, organizuje NS OPEN, pojedinačni kviz turnir na kojem učestvuju takmičari iz zemalja regiona i čiju je važnost, kao značajan događaj lokalne kulture, prepoznala i Galerija Matice srpske.

Izložba Svesno napuštanje realnosti: Sava Sekulić i Ilija Bosilj
prateći program
Kustosko vođenje kroz izložbu
Jovana Simić, muzejska edukatorka Galerije Matice srpske
petak, 26. jul u 19.00 sati
Izložba Svesno napuštanje realnosti: Ilija Bosilj i Sava Sekulić predstavlja 67 radova ova dva umetnika iz različitih muzejskih kolekcija, a prate je i dva dokumentarna filma. S obzirom na značaj umetničkih opusa koji su izloženi, jer se radi o dva međunarodno najpriznatija autora iz domena sirove umetnosti, ali i o opusima koji se od samog nastanka kreću na graničnom području savremene i art brut umetnosti, izložba ima i određen teorijsko umetnički aspekat koji doprinosi njenom značaju. Teme izloženih opusa dela Ilije Bosilja i Save Sekulića su globalne, vezane za opšta pitanja postojanja čoveka, života i smrti, porodice i religije, i stoga su njihove slike razumljive svuda u svetu. Oba autora, i Sava i Ilija, u svojim opusima stvaraju nove svetove, a kroz vizuelnu umetnost izražavaju misli filozofske prirode brišući skoro potpuno svoj unutrašnji, duševni život kao izvor inspiracije. Njihove slike ilustruju slobodu izražavanja očiglednu u ikonografiji ovih slika, autentičan vizuelni izraz kao i filozofsku dimenziju pitanja i odgovora koje te slike adresiraju.
Više o njihovim delima i životima ovaj petak govoriće Radmila Stamenković, muzejska edukatorka Muzeja naivne i marginalne umetnosti u Jagodini.
Izvor: Galerija Matice srpske
Administrator: DNM