LEGENDE O CUCI: DUŠAN OTAŠEVIĆ I SLOBODAN ŠIJAN

Četvrtak, 28. novembar 2024, 19 časova

U četvrtak, 28. novembra 2024. godine u 19 časova, u Spomen-zbrci Pavla Beljanskog će u okviru programa izložbe „Alternativna Cuca Sokić: crteži“ biti priređeno veče sa poznatim stvaraocima Dušanom Otaševićem i Slobodanom Šijanom.Legende srpskog slikarstva i filmske umetnosti, govoriće o svojim studentskim danima u klasi Ljubice Cuce Sokić. Razgovor sa našim akademicima, čiji se likovni izraz formirao u umetničkoj klimi šezdesetih i sedamdesetih godina 20. veka, vodiće autorke izložbe, mr Milana Kvas i Gorana Stevanović.

Dušan Otašević (Beograd, 1940), slikar, diplomirao je na Akademiji likovnih umetnosti u Beogradu 1966. godine u klasi Ljubice Sokić. Punih šest decenija prisutan je na umetničkoj sceni, a njegovo delo predstavlja posebno poglavlje u posleratnoj srpskoj umetnosti. Jedan je od predstavnika nove predmetnosti u srpskom slikarstvu sedme decenije 20. veka.

Od 1966. godine učestvovao je na mnogim kolektivnim izložbama i priredio je oko pedeset samostalnih izložbi u zemlji i inostranstvu. Posebno se ističu predstavljanje na 36. bijenalu u Veneciji (1972), kao i izložba „Ilija Dimić – Izložba slika i konstrukcija” (Galerija SANU, 1995) kao deo nagrade Fonda „Ivan Tabaković” koju je Otašević dobio.

Predavao je na Akademiji lepih umetnosti u Beogradu (2000–2006). Od 2011. godine obavlja dužnost upravnika Galerije SANU, a od 2014. rukovodilac je projekta Legat Olge Jevrić. Član je ULUS-a i redovni član SANU.

Slobodan Šijan je rođen 1946. godine u Beogradu gde je završio slikarstvo na Akademiji likovnih umetnosti u klasi profesora Nedeljka Gvozdenovića i Ljubice Sokić (1970) i filmsku režiju na Fakultetu dramskih umetnosti (1975). U periodu 1965–80. bavio se likovnom umetnošću. U početku, pripadao je nedovoljno istraženoj oblasti naše psihodelične umetnosti, da bi kasnije svojim delovanjem nastupao u okviru “Nove umetničke prakse” 70-ih godina 20. veka. Kao filmski reditelj, dobitnik je mnogih domaćih i međunarodnih priznanja.

Reditelj je kultnih filmova: Ko to tamo peva, Maratonci trče počasni krug, Kako sam sistematski uništen od idiota, Davitelj protiv davitelja. U anketi Akademije za filmsku umetnost i nauku organizovanoj 1996. povodom stogodišnjice filma kod nas, njegov film Ko to tamo peva (1980) proglašen je za najbolji jugoslovenski film snimljen tokom poslednjih 50 godina.

Priredio je i napisao nekoliko knjiga i publikacija o domaćim i stranim filmskim rediteljima. Tokom 1990/91. bio je direktor Jugoslovenske kinoteke u Beogradu. Redovni je profesor filmske režije na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu i gostujući profesor filmske režije i produkcije u Los Anđelesu. Dopisni je član SANU.

O IZLOŽBI „ALTERNATIVNA CUCA SOKIĆ: CRTEŽI“

Izložba je nastala kao zajednički projekat Spomen-zbirke Pavla Beljanskog i Narodne biblioteke Srbije sa idejom da se javnosti prikažu do sada u najvećem broju nepoznati radovi Ljubice Cuce Sokić, koji su nastajali paralelno sa njenim slikarskim ostvarenjima. Autorke izložbe su mr Milana Kvas, muzejski savetnik i upravnica Spomen-zbirke Pavla Beljanskog, i Gorana Stevanović, bibliotekar savetnik za Grafički fond i Umetničku zbirku Narodne biblioteke Srbije. Reč je o izboru 182 crteža na osnovu vrednog poklona od porodice Gatalović koja je Spomen-zbirci Pavla Beljanskog i Narodnoj biblioteci Srbije poklonila preko 800 radova na papiru Ljubice Cuce Sokić. Ovi crteži predstavljaju dragocen studijski materijal, značajan za izučavanje celokupnog opusa umetnice. Cilj organizovanja izložbe je da iz novog ugla prikaže njenu izuzetnu stvaralačku ličnost, kao i da izrazi zahvalnost porodici Gatalović koja je kroz kontinuirano i dugododišnje darivanje dela Ljubice Sokić obema ustanovama, doprinela čuvanju, izučavanju i promovisanju vrednosti nacionalne kulturne baštine. Objavljivanje kataloga i realizaciju izložbe omogućili su Ministarstvo kulture Republike Srbije i Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama. Izložba u Spomen-zbirci Pavla Beljanskog traje do 2. februara 2025. godine.

Izvor: Spomen-zbirka Pavla Beljanskog

Administrator: DNM

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *