IZVEŠTAJ SA PREDAVANJA ,,SRPSKI DOBROVOLJCI U VELIKOM RATU“ U ISTORIJSKOM ARHIVU NOVOG SADA

„Srpski dobrovoljci u Velikom ratu 1914-1918“,

Izveštaj sa predavanja održanog u Istorijskom Arhivu Grada Novog Sada

sprski dobrovoljci

U Istorijskom Arhivu Grada Novog Sada, u utorak 30. maja 2017. godine, povodom obeležavanja stogodišnjice Prvog svetskog rata, održano je predavanje na temu Srpski dobrovoljci u „Velikom ratu“ 1914-1918.

Predavač je bio bio dr Milan Micić, istoričar i književnik iz Udruženja ratnih dobrovoljaca 1912-1918 njihovih potomaka i poštovalaca „Obilić“ Novi Sad.

Na početku programa prisutnima se obratio delegat Njegovog Preosveštenstva Episkopa bačkog dr Irineja, sveštenik Aleksandar Ignjatov, iz Svetosavske crkve na Novom Naselju u Novom Sadu.

Pozdravnu reč su dali: Petar Đurđev, istoričar i direktor Istorijskog Arhiva Novog Sada, Dragoljub Vujović iz Siriga, predsednik Skupštine Saveza potomaka i poštovalaca srpskih ratnih dobrovoljaca 1912-1918 i Darko Milojković, predsednik Udruženja ratnih dobrovoljaca 1912–1918, njihovih potomaka i poštovalaca „Obilić“ Novi Sad.

Organizatori predavanja su bili Udruženje ratnih dobrovoljaca 1912-1918 njihovih potomaka i poštovalaca „Obilić“ Novi Sad  www.srpskidobrovoljcins1912-1918.org i Istorijski arhiv Grada Novog Sada  www.arhivns.rs

Voditelj programa je bio Mladen Maksimović, potpredsednik Udruženja ratnih dobrovoljaca 1912-1918 njihovih potomaka i poštovalaca „Obilić“ Novi Sad.

U muzičkom delu programa nastupilo je Udruženje za negovanje i očuvanje srpske tradicije „Zvuci s kamena“ Novi Sad.

Cilj predavanja je bio da se slušaoci upoznaju sa suštinom i karakterom srpskog dobrovoljačkog pokreta u Prvom svetskom ratu. Govorilo se i o političkom i vojnom doprinosu dobrovoljaca srpske i crnogorske vojske, mahom državljana Austrougarske, pobedi srpske vojske 1918. godine i stvaranju jugoslovenske države, o snazi i značaju njihove žrtve, manama u razvitku srpskog dobrovoljačkog pokreta, o geografskim tačkama na kojima je nastajao srpski dobrovoljački pokret, o njihovom odnosu ka srpskoj nacionalnoj i jugoslovenskoj ideji itd.

sprski dobrovoljci

 

Izvor: Udruženje srpskih dobrovoljaca 1912-1918 Novi Sad

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *