INTERVJU SA ŽELJKOM SAVIĆEM PREDAVAČEM FOTOGRAFIJE – MODA I ŽENE

Aktuelna izložba fotografija „Moda i žene” bila je povod za razgovor sa gospodinom ms Željkom Savićem, koji nam je modnu fotografiju približio iz svog fotografskog ugla. Pored brojnih realizovanih izložbi, kolonija, medijskih projekata, jedan od značajnih segmenata rada ms Željka Savića je  Škola digitalne fotografije Ars Akademija u Novom Sadu. Profesionalni je fotograf, predavač fotografije na nekoliko visokih škola. Razgovor za portal TV Ars Mediju pripremila: Sunčica Savić.

S. S.: Gospodine Saviću, u Arhivu Vojvodine u Novom Sadu, trenutno je u toku izložba fotografija „Moda i žene”,  koju publika može da vidi do kraja januara. Kako je nastala ova izložba? Po čemu je ona specifična?

Milica Stanivuk i Željko Savić

Ž.S.: Sve nas je na izložbi okupila moja draga saradnica Milica Stanivuk, u okviru manifestacije „U čast Savke Subotić”. Moja izložba fotografija „Žene i moda” deo je ove manifestacije. U mom fokusu su modeli koji nose nakit Milice Stanivuk. U pitanju je primenjena umetnost, izražena kroz nakit, haljine, modne detalje i fotografiju. Na mojim fotografijama vidi se nakit koje nose dame poznate na kulturnoj i medijskoj sceni Novog Sada, pa je red da pomenem njihova imena: Milica Stanivuk, Ana Mudrinić, Vanja Kovačević, Nataša Bundalo Mikić, Jovana Stanivuk, Aleksandra Bundalo, Jelena Kojić Hristidis, Katarina Štraus, Snežana Mandić, Bojana Knežić. Zahvaljujem im na uspešnoj saradnji. Raspon od 17 do 57 godina na ovoj izložbi, dokaz je da je lepota žene prisutna u svim dobima. Svaka od ovih dama, lepa je na svoj način i zrači svojom energijom i lepotom. Fotografu tj. meni bio je izazov raditi i sa modelima koji nisu profesionalne manekenke, jer je taj način rada mnogo teži.

Milica Stanivuk

S. S.: Kakvi su planovi sa ovom izložbom? Gde je planirana da se izlaže?

Ž.S.: Za sada mi je poznato da će izložba biti u KC Novi Sad i Galeriji UPIDIV. Ali još nije precizirano vreme.

Milica Stanivuk

S. S.: Da li možete da nam kažete nešto o modnoj fotografiji? Kada je nastala fotografija u svetu i kod nas?

Ž.S.: Fotografija je imala različite razvojne faze, počev od kameroopskure, ali najvažniji datum vezan je za dan kada je patent – fotografija, predstavljena javnosti u Francuskoj. Vest o pronalasku fotografije prvi u svetu su preneli srpski mediji, preciznije Srpski list „Magazin za hudožestvo i modu“, koji je nedeljno štampan u Budimu. Dana 5. aprila 1839. godine najavljuje epohalni pronalazak – fotografiju (dagerotipija). Pored Luj Dagera (oca fotografije), prvi srpski i svetski fotografi bili su Dimitrije Novaković i Anastas Jovanović. Jovanović kroz samo par godina od kada je svetskoj javnosti prezentovana dagerotipija – fotografija, dagerotipisao je srpski bogati stalež. Trebalo je da prođe neko vreme da se novi uređaji foto-aparati usavrše. Do skoro su u upotrebi bili analogni foto-aparati, tek posle 1980. godine pojavljuju se digitalni foto-aparati.

Jovana Stanivuk

S. S.: Da li modna fotografija spada u umetnost?

Ž.S.: Modnu fotografiju možemo gledati kao granu umetnosti kojoj je cilj promocija mode i modnih predmeta. Smatra se da je prva kolekcija modnih fotografija knjižica grofice Kastiljone (Countess of Castiglione), sa 288 fotografija raznih odevnih kombinacija i modnih detalja iz njenog garderobera. Fotografije je napravio Pjer-Luj Pjerson (Pierre-Louis Pierson) 1856. godine. Među prvim modnim fotografima bio je i baron Adolf Majer (Adolph de Meyer) koji je 1920. godine fotografisao svoje modele. Modeli za modne fotografije najpre su bile pripadnice aristokratije, glumice i balerine, posle i druge dame. Setimo se i čuvenih fotografa Edvard Stajhen-a (Edward Steichen) i Men Rej-a (Man Ray). Među prvim poznatim modnim magazinima bili su:  „Harper’s Bazaar” i „Vogue”, „Marie Claire”.

Bojana Knežić

S.S.: Digitalna fotografija je omogućila mnogo kvalitetnije fotografije modnim magazinima i časopisima, bržu i jednostavniju produkciju. Koje aktuelne modne manifestacije časopise ili magazine bi preporučili našim gledaocima?

Ž.S.: U svetu postoji dosta modnih časopisa, izdvojio bi: https://www.dazeddigital.com/https://purple.fr/fashion/ Moda ne prestaje da napreduje, u naše vreme, manifestacija Serbia Fashion Week građanima Novog Sada i šire, daje priliku da se upoznaju sa modnim dizajnerima i njihovim kreacijama, aktuelne modne srpske i svetske scene.

Vanja Kovačević

S. S.: Da li možete da izdvojite modnog kreatora iz Srbije?

Ž.S.: Na prvom mestu u svetu izdvojio bi dizajnera iz Srbije Jelenu Malešević.

S. S.: Zašto?

Ž.S.: Jelena je na kreativan način spojila svoje dve struke,  arheološka saznanja o najranijim civilizacijama sa modnim dizajnom, dajući tako modnu i kulturološku notu Vinčanske kulture. U pitanju je domaći brend.

Nataša Bundalo Mikić

S. S.: Vi duže vreme fotografišete manifestaciju Serbia Fashion Week. Da li će i kada publika moći da vidi Vaše fotografije sa ove manifestacije? Ima li neki model koga bi izdvojili?

Ž.S.: Serbia Fashion Week je manifestacija koju ljudi mogu da prate u raznim državama, kod nas zahvaljujući našoj sugrađanki Svetlani Horvat. Fotografije sa ove manifestacije ću nekom prilikom da izložim, ali za sada još ne znam kada. A što se tiče modela izdvojio bi model mladu Kragujevčanku Dunju Pavlović. Upoznao sam je preko njene majke Marine pre nekoliko godina i sarađivali smo na projektu koju je inicirala Ars akademija, reklamirala je Školu fotografije Ars akademije. Vrlo je talentovana, lepa i pristupačna za rad.  Očekujem da će ona vrlo brzo biti vodeći foto-model i manekenka ako nastavi da se bavi ovim poslom.

Aleksandra Bundalo

S. S.: Koju obrazovnu ustanovu bi preporučili mladim dizajnerima?

Ž.S.: V.Š. LOGOS CENTAR MOSTAR u Mostaru.

S. S.: Zašto?

Ž.S.: V.Š. LOGOS CENTAR MOSTAR u Mostaru je svoj program uskladila sa modernim trendovima, nema suvišnih predmeta, imaju odličan kadar posvećen studentima. Imaju ostvarenu saradnju sa obrazovnim ustanovama u svetu i regionu, rade na razmeni studenata. Sarađuju sa strukovnim organizacijama poput Ars akademije, tako da njihovi studenti i profesori već pet godina dolaze na manifestaciju Međunarodna fotografsko-ekološka kolonija u Novi Sad, gde se takmiče sa studentima iz regije. Do sada studenti LOGOSA su davali odlične rezultate.

Ana Mudrinić

S.S.: Dozvolite da i ja preporučim Vas i Školu digitalne fotografije Ars akademije, svim zainteresovanima koji žele da nauče da fotografišu.

Ž.S.: U Novom Sadu mogu upisati kurs digitalne fotografije u prilogu je link za više informacija.

UPIS NOVIH POLAZNIKA U ŠKOLU DIGITALNE FOTOGRAFIJE ARS AKADEMIJE U NOVOM SADU SA POPUSTOM U JANUARU 2024

Katarina Štraus

Snežana Mandić

Jelena Kojić Hristidis

S. S.: Hvala Vam na odvojenom vremenu i iscrpnom razgovoru.

Ž.S.  Hvala i Vama.

Izvor: TV Ars Medija – portal

Tekst: S.S.

Fotografije: Željko Savić i Škola fotografije Ars akademije

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *