ЧЕТВРТИНУ ФИЛМОВА НА ФЕСТ-У РЕЖИРАЛЕ СУ ЖЕНЕ

Од прве редитељке номиноване за Оскара до дебитантских остварења младих редитељки, на овогодишњем ФЕСТ-у биће приказана чак двадесет и четири филма иза којих стоје женски аутори. То је четвртина програма, што је велики помак у односу на претходне године, и показује да се простор у овој, претежно мушкој индустрији, полако отвара и постаје инклузивнији.

1977. године Лина Вертмилер ушла је у историју као прва редитељка номинована за Оскара за филм Седам лепота. Пет година раније, на фестивалу у Кану приказан је њен филм Мими металац, о човеку који принуђен да напусти породицу на Сицилији, и проналази посао у фабрици у Торину, где се умеша у ванбрачну аферу. Ово значајно остварење Вертмилерове ове године имамо прилику да видимо у оквиру програмске целине ФЕСТ класик.

Лина није једина која је заувек променила филмску индустрију – Хаифа ал-Мансур прва је жена редитељ у Саудијској Арабији. Њен дебитантски дугометражни филм Wадјда, за који је писала и сценарио, први је дугометражни филм снимљен у потпуности у Саудијској Арабији. Посвећена је подстицању промена у корист саудијских жена, због чега је добијала награде, али и бројне претње смрћу. Њен нови филм, Идеални кандидат, говори о Марјам, докторки која се кандидује за градско веће, упркос реакцији околине која не може да се помири са женским кандидатом.

Одрастање у сличним околностима имала је редитељка Марђан Сатрапи, која је током живота била изложена бруталностима од стране разних политичких режима. Њени родитељи су били политички активни против монархије тадашњег иранског шаха. Након иранске револуције 1979. године тлаче их муслимански фундаменталисти који преузимају власт. Марђан је још као дете улазила у сукобе са полицијом због непоштовања стриктног кода одевања за жене, а светску славу стекла је графичком новелом и анимираним филмом Персеполис, који управо описује њено одрастање у Ирану. Нови филм који потписује Сатрапи, Радиоактивно, посвећен још једној значајној жени, Марији Кири, имаће четири пројекције на овогодишњем ФЕСТ-у, стога не пропустите да га погледате на великом платну.

На 44. ФЕСТ-у 2016. године награду Београдски победник за најбољи филм добио је Дневник једне тинејџерке, дебитантско остварење редитељке Маријел Хелер, чији филм Диван дан у комшилуку можемо погледати у оквиру Гала бy Књаз Милош програма. Филм је заснован на истинитој причи о пријатељству ТВ звезде Фреда Роџерса, миљеника америчке нације, и Тома Џуноа, циничног новинара магазина Есqуире који у почетку сумња да неко може да буде толико чист и добар као господин Роџерс. Том Хенкс, који тумачи Фреда Роџерса, ове године је од стране америчке Академије номинован за најбољег глумца.

Уметнице номиноване за Оскара нашле су се раме уз раме са дебитантским дугометражним остварењима попут филма Бик, редитељке Ени Силверстајн, филма Радознала, редитељке Лу Жене и Млечни зуби Шенон Марфи.

Но, посебна пажња ове године усмерена је на српску редитељку Ивану Младеновић и српско-канадску редитељку Сању Живковић, које су се нашле у такмичарској целини ФЕСТ Фокус.

Ивана Младеновић нам представља филм Ивана Грозна, један од оних филмова после којих покушавате да откријете како је снимљен. Говори о Ивани, глумици која ради у Румунији, а која, након што се суочи са здравственим проблемима, одлучује да лето проведе у родном Кладову, крај Дунава, окружена породицом. Кад је градоначелник замоли да буде заштитно лице локалног музичког фестивала, она то прихвата невољно. Након што из Букурешта стигну њени ексцентрични пријатељи, музичари, она и њен љубавни живот са много млађим момком постају трач у града, па је Ивана на ивици нервног слома.

Причу о породици, Еасy Ланд, доноси и Сања Живковић, редитељка која ради на релацији Србија – Канада, што је уједно и позадина филма. Јасна, талентована и амбициозна архитектица из Србије, живи у Торонту, где жели да створи бољу будућност за своју ћерку Нину. Међутим, ментална болест од које пати је велики проблем у њиховим односима. Уз помоћ лекова, Јасна успева да ради. Изненада добија прилику да се докаже и изради пројекат својих снова, али да би то извела, мора да ризикује своју стабилност и крхке односе са ћерком. Кад Нина нађе посао у једном позоришту, почиње да верује у нове могућности. Ускоро се суочава са тешком одлуком – да ствара сопствену будућност или да остане, помажући мајци да изгради бољи живот о коме су сањале. Главне улоге у овом остварењу тумаче Мирјана Јоковић и Нина Кири, која ће бити гошћа ФЕСТ-а.

 

Извор: ФЕСТ20

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *