SAOPŠTENJE ZA JAVNOST: MINI HIDROELEKTRANE – OGROMNA ŠTETA PO STANOVNIŠTVO!

U subotu 23. juna, u Pirotu i na Rakitskoj reci održani su protesti zbog izgradnje mini i mikro hidroelektrana na rekama Stare planine, kojima su prisustvovali potpredsednik Zelene stranke, dr Ratko Bajčetić, predsednica Saveta za energetiku Zelene stranke, Sonja Nikolić, i Vladimir Antonijević, predsednik OO i odbornik Zelene stranke u Staroj Pazovi.
Velikom broju okupljenih građana prvo se obratio Aleksandar Panić, predsednik Saveza mesnih zajednica „Stara planina“ i jedan od najvećih boraca za očuvanje prirode Stare planine. Panić je podsetio kolika opasnost preti prirodi i ljudima koji žive na mestima gde je predviđena izgradnja mini hidroelektrana. Pozvao je na okupljanje svih koji na bilo koji način mogu doprineti upoznavanju ljudi sa postojanjem ovog problema, kao i borbi protiv njega. Naročito je izdvojio pravnike, biologe, hidrologe, te sve one čije obrazovanje podrazumeva neku od oblasti koje svojim argumentima i dokazima mogu kroz institucije sistema doprineti dokazivanju kolika je štetnost vođenja ovakve politike prema mini hidroelektranama.
Na protestu je govorio i Aleksandar Jovanović Ćuta, takođe poznat kao borac protiv izgradnje mini hidroelektrana. Okupljenim građanima obratila se i predsednica Saveta za energetiku Zelene stranke, Sonja Nikolić. Nikolićeva je prisutne upoznala sa stavovima Zelene stranke po pitanju energetike, kao i potrebama korišćenja obnovljivih i po životnu sredinu i stanovništvo neškodljivih izvora energije. – Iako svrstane u obnovljive izvore energije, mini i mikro hidroelektrane potencijalno mogu biti izvori ogromnih i nenadoknadivih šteta po životnu sredinu, biodiverzitet, ali i po potrebe stanovništva, što se pokazalo upravo u Srbiji – rekla je Sonja Nikolić, ukazujući na ekološki, ali i socijalni aspekt ovog problema.
Ona je pozvala prisutne na širenje informacija i upućivanje građana u zajedništvo, kako bi se doprinelo pravnom i pravičnom rešavanju ove problematike. – Izgradnja mikro i mini hidroelektrana ne nanosi štetu samo životnoj sredini i biodiverzitetu, nego i stanovništvu na tim prostorima – istakla je Nikolićeva.
Zelena stranka se zalaže prvenstveno za poštovanje svih zakona, ali i usklađivanje mnogih neusklađenih, pa čak i suprotstavljenih, propisa i pravnih akata, čime bi se stvorile mogućnosti za potpuno pravno i pravično rešenje ove problematike. U tom smislu Zelena stranka je već pripremila predloge za izmene i dopune nekoliko Zakona, kojima bi se onemogućilo  izbegavanje i zaobilaženje zakonske regulative – u konkretnim slučajevima, izgradnje mini i mikro hidrelektrana. Tim izmenama i dopunama bila bi onemogućena izgradnja mini hidroelektrana u svim oblastima pod zaštitom države, bilo kog stepena zaštite, kao i nacionalnim parkovima. Za sve ostale bila bi obavezna procena uticaja na životnu sredinu, ali i dozvole lokalne zajednice koja na tim lokacijama živi.
Okretanje obnovljivim izvorima jeste ne samo neminovnost, nego i potreba celog čovečanstva. U okvirima obnovljivih izvora postoje mnoge alternative kako to i učiniti. Ne postoji energija koja je jeftina, a oni izvori koji se proglašavaju takvima, u svoju „nisku“ cenu ne uvrštavaju ogromnu cenu zaštite životne sredine i štete po zdravlje stanovništva. Upravo zbog toga, čisti obnovljivi izvori energije postaju i daleko prihvatljiviji i isplativiji, a potrebe za energijom, koje rastu, mogu pronaći i deo rešenja u racionalnosti korišćenja energije, stav je Zelene stranke.
Izvor: Zelena stranka

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *